Jak zadbać o psa seniora?

img-responsive

Pies jest nie tylko zwierzęciem domowym, ale i wiernym przyjacielem, towarzyszącym nam nawet w trudnych chwilach. Dbamy o niego już od pierwszych wspólnych momentów, dlatego nie zapominajmy o swoim pupilu po latach, gdy zaczyna się starzeć. Potrzebuje on wtedy wyjątkowej czułości i pielęgnacji, a także dodatkowych akcesoriów, takich jak np. miękkie legowisko dla psa.

Spis treści

Objawy starzenia się psa

Pierwsze objawy starzenia się u domowych pupili nie zawsze są widoczne. Mając z nimi stały kontakt, można nie zauważyć początków siwienia, nie wspominając już o zmianach zachodzących wewnątrz organizmu zwierzęcia. Psy, podobnie do ludzi, zmieniają się z wiekiem - z energicznych i wszędobylskich szczeniaków stają się statecznymi seniorami zażywającymi większej ilości wypoczynku w swoim ulubionym legowisku.

 

Zobacz także: Rola snu w codziennym życiu psa. Co warto wiedzieć?

 

Starzenie się u psów zależne jest m.in. od ich wielkości - małe psy żyją z reguły dłużej niż przedstawiciele dużych ras. Pierwszymi oznakami wskazującymi na wkraczanie pupila w starczy wiek jest wspomniana siwiejąca sierść, która traci swój dawny połysk. Bardzo często pojawiają się również problemy stomatologiczne, tj. choroby przyzębia i dziąseł. Objawami tego może być nieprzyjemny zapach z pyska oraz zmniejszony apetyt.

 

U starszych psów często pojawia się problem z rozrostem tkanki tłuszczowej. Spowodowane jest to zmniejszoną aktywnością zwierzęcia, a także spowolnioną przemianą materii. Oprócz tego, do zauważalnych oznak starzenia się psów zaliczyć można:

 

  • osłabienie wzroku, smaku i słuchu;
  • zmniejszona odporność organizmu;
  • sztywnienie stawów;
  • zmiana zachowania;
  • trudność w nauce i dezorientacja.

Zobacz także: Jak prawidłowo liczy się wiek psa?

Zadbaj o wygodę i zdrowy sen

Często zapominamy o tym, jak istotny jest jakościowy sen dla nas samych, o zwierzakach nawet nie wspominając. Jednak dobry sen wydłuża życie psa – to właśnie podczas snu i drzemki organizm pupila regeneruje się i najaktywniej walczy z chorobami i infekcjami, jakie mogą towarzyszyć starzejącemu się zwierzakowi, trzeba zapewnić mu wygodne miejsce do spania.

Jakie legowisko wybrać dla psa seniora?

W przeciwieństwie do młodych psów, seniorzy nie kładą się gdziekolwiek popadnie. Są bardziej wybredni z uwagi na sztywniejące stawy i mniej elastyczne mięśnie. Odpowiednio dobrane legowisko dla psa zapewni pupilowi optymalny komfort snu i pozwoli w pełni się zrelaksować. Powinno być ono dostosowane do rozmiaru zwierzęcia i odpowiednio miękkie, jak np. legowisko dla psa z poduszką, która zapewni wygodę i amortyzację przed twardą podłogą.

 

Zobacz także: Na co zwrócić uwagę przy wyborze legowiska dla psa?

 

Dobrym rozwiązaniem jest zakup ortopedycznego legowiska dla psa, w których materac zbudowany jest z dwóch rodzajów pianek poliuretanowych. Wierzchnia warstwa pianki termoelastycznej dopasowuje się do naturalnych krzywizn ciała psa, dzięki czemu świetnie podtrzymują jego kręgosłup, odciążają stawy i poprawiają krążenie krwi. To świetne rozwiązanie dla starszych zwierzaków, które często zmagają się z artretyzmem lub dysplazją biodrową lub łokciową.

 

Dla pupila z postępującą demencją warto wybrać legowisko antystresowe wykonane z przyjemnego w dotyku materiału imitującego sierść. Zadba ono o wysoki komfort wypoczynku seniora i pozwoli wyciszyć się mu w stresujących sytuacjach. Tego rodzaju posłanie stanie się bezpieczną oazą dla zdezorientowanego tracącego zmysły psa.

Gdzie przygotować legowisko dla seniora?

Pies lubi przebywać blisko swoich opiekunów. Jednak w jesieni swojego życia potrzebuje nie tylko towarzystwa, ale również ustronnego miejsca do wypoczynku. Legowisko dla psa w domu powinno być zatem ustawione w miejscu, gdzie będzie miał on kontakt wzrokowy z domownikami, ale nie bezpośrednio przy traktach komunikacyjnych.

 

Większość dnia zazwyczaj spędzamy w salonie i to tam powinno się znaleźć legowisko dla psa. Może być ustawione gdzieś w rogu pokoju bądź obok kanapy. Jeśli pies jest przyzwyczajony do spania wraz ze swoimi opiekunami, warto rozważyć zakup drugiego legowiska i umieszczenie go w sypialni. Z pewnością miejsce do spania dla seniora nie powinno znajdować się:

 

  • blisko grzejnika;
  • w korytarzu;
  • w osobnym pomieszczeniu;
  • w kuchni lub obok misek z jedzeniem;
  • na środku pokoju;
  • w pobliżu pralki oraz telewizora.

 

Jeśli widzisz, że Twój pies senior ma problem z wchodzeniem po schodach, nie umiejscawiaj jego legowiska w pokoju na piętrze. Zwierzak powinien mieć do niego stały dostęp z najbezpieczniejszej dla siebie przestrzeni, jaką w domu piętrowym z pewnością będzie parter.

Karma dla psa

Odpowiednia dieta dla psa seniora

Psi seniorzy mają znacznie mniejsze zapotrzebowanie energetyczne, a spowodowane jest to wieloma czynnikami: zwolniony metabolizm, mniejsza aktywność, zwiększona podatność na alergie pokarmowe i inne zaburzenia odżywiania lub choroby.

 

Mając w domu psiego staruszka warto zadbać o jego prawidłową dietę zmieniając dotychczasową karmę na lekkostrawną. Dobrze zbilansowany posiłek powinien być odżywczy i niskokaloryczny oraz bogaty w witaminy B, C i E, zdrowe kwasy tłuszczowe omega 3 i 6 oraz białko. Głównym składnikiem pokarmu psiego seniora powinno być mięso wysokiej jakości (bez kości i chrząstek), a posiłki zaleca się podawać w temperaturze pokojowej.

 

Zobacz także: Kiedy warto wybrać wodoodporne legowisko dla psa?

 

Wybierając karmę dla psa warto czytać etykiety ze składem i wybierać te najbardziej naturalne. Z uwagi na zwiększoną tendencję seniora do tycia, odradza się kupowanie pokarmu wysoko przetworzonego oraz z zawartością cukru. Jeśli zwierzak posiada jakieś schorzenia lub alergie pokarmowe, warto poprosić weterynarza, aby dobrał specjalistyczną karmę weterynaryjną.

 

Aktywność z psim seniorem

Nie denerwuj się, jeśli pies nie ma już tyle energii do zabaw i spacerów, jak dawniej oraz gdy większą ilość czasu wykorzystuje na spanie. Jednocześnie nie zapominaj, że regularne spacery są niezbędne dla zachowania sprawności, zwłaszcza u psich seniorów. Zabawy nie będą już tak energiczne jak dawniej, jednak każdego dnia należy zabierać swojego pupila na spacery. Ich długość uzależniona jest od stanu zdrowia psa, jego rasy i wielkości. Zaleca się przynajmniej 2 spacery dziennie - rano i wieczorem.

 

Jeśli pupil dobrze toleruje inne zwierzęta, warto zadbać o wspólne spacery. Interakcja z psami jest wspaniałą stymulacją umysłową dla naszego przyjaciela. W okresie letnim dobrym pomysłem są kąpiele w wodzie. Należy jednak zwrócić uwagę, aby woda była ciepła, a miejsce bezpieczne i dozwolone dla psów. Koło domu warto rozłożyć większy basen.

 

Pies u weterynarza

Częstsze wizyty u weterynarza

Starsze psy należy otoczyć szczególną opieką weterynaryjną. Niezależnie od rasy seniorzy są bardziej podatni na infekcje i choroby. Regularne badania pupila u weterynarza pozwolą na wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości i podjęcie odpowiedniego leczenia, aby pies na długo pozostał w dobrej kondycji.

Zapobieganie i zwalczanie chorób wywołanych starością

Oprócz szczepienia i odrobaczania lekarze weterynarii zalecają wykonywanie badań wraz z morfologią dwa razy do roku. Wyniki badań krwi pokażą aktualny stan najważniejszych narządów pupila. Wiele gabinetów weterynaryjnych oferuje tzw. profile geriatryczne psów, które zawierają w sobie pełną morfologię wraz z biochemią.

 

Podczas kontroli weterynarz dokładnie sprawdzi seniora. Badanie kliniczne obejmuje pomiar temperatury, osłuchanie serca i kontrolę tętna, a także sprawdzenie wagi oraz ocenę ruchomości stawów. Ponadto lekarz przeprowadzi oględziny skóry, sierści, oczu, uzębienia oraz okolic intymnych zwierzęcia.

Podsumowanie

Starzenie psa nie musi być przykrym procesem ani dla niego, ani dla Ciebie. Naucz się rozpoznawać potrzeby i sygnały swojego psa seniora, stale zgłębiaj wiedzę o praktykach żywieniowych i aktywności fizycznej zwierzaków, okaż mu jeszcze więcej serca i czułości, zainwestuj w wygodne zdrowe legowisko idealne do odpoczynku. Dzięki Tobie starość Twojego psa może być szczęśliwa i pełna radości!

Wróć do artykułów