Jak przygotować psa do Sylwestra, by oszczędzić mu stresu?

img-responsive

Świętowanie Nowego Roku jest dla ludzi wesołą i huczną zabawą, ale dla zwierząt to czas prawdziwej gehenny. Jak przygotować psa do Sylwestra, by przeżył go bez zbędnego cierpienia?

Spis treści:

Oswajanie psa z dźwiękami fajerwerków

Pies ze względu na czuły słuch, ponad 10 razy lepszy niż u człowieka oraz brak świadomości tego, co się dzieje, podczas wystrzału petard jest poddany wielkiemu stresowi i powstaje u niego reakcja lękowa.

Jak poznać, że pies się boi huku?

Objawia się to wzmożoną czujnością, szukaniem kryjówki, wciskanie się w szczeliny. Utrzymuje niską postawę ciała z podkulonym ogonem. Prócz tego ma położone uszy, szeroko otwarte oczy i dyszy. Nie jest w stanie położyć się ani spokojnie usiąść. Patrząc na cierpienie swojego zwierzęcia, trzeba mieć świadomość, że psa można oswoić z dźwiękiem wystrzałów, ale trzeba zacząć wcześniej, a nie w samą noc Sylwestrową.

Odwrażliwianie psa

Do tego celu powstały specjalne nagrania, które uodporniają zwierzę na hałas związany z fajerwerkami. Podczas ich odtwarzania stosuje się nie tylko bodźce dźwiękowe, ale również ścieżki do warunkowania pozytywnego. Polega to na tym, że podczas hałasu wykonujemy czynność miłą dla psa, np. dajemy mu smakołyk lub bawimy się z nim, przez co powstają w nim przyjemne skojarzenia. Jest to tzw. terapia behawioralna, którą należy wprowadzić z wielomiesięcznym wyprzedzeniem, by odniosła skutek w Sylwestra.

Odwracanie uwagi zabawą

Jeśli świętujemy Nowy Rok w domu, warto przygotować ekscytującą zabawę dla psa. W momencie, gdy zacznie się kanonada, zacznijmy intensywnie się bawić z naszym pupilem. Jeśli nie będzie jeszcze w stanie paniki, to powinno odwrócić jego uwagę. Czego nie ma sensu robić? Głaskanie psa, gdy jest w stanie wielkiego strachu, nie przynosi efektu, raczej służy uspokojeniu opiekuna. Lepiej podziała mocniejsze przyciśnięcie, czy przytulanie oraz masaż. Zwierzę samo da znać, jaka forma kontaktu z opiekunem będzie dla niego najlepsza. Może będzie chciał się wtulić lub przebywać na kolanach? My sami powinniśmy wykazać się opanowaniem, bo nasz czworonóg nas obserwuje i przejmuje nastrój. Udawajmy więc, że nic niezwykłego się nie dzieje.

Wybierz odpowiednie miejsce i porę na spacer w Sylwestra

Spacer z psem w Sylwestra powinien odbyć się maksymalnie do godziny 22 i nie wcześniej niż po 3 rano następnego dnia, czyli 1 stycznia. Spacer warto zaplanować z dala od skupisk ludzkich, a najdłuższy w ciągu dnia powinien odbyć się rano 31 grudnia, by pies się wybiegał.

Krótki spacer wieczorny

Późniejsze pory będą już służyć tylko załatwieniu potrzeb fizjologicznych z szybkim powrotem do domu. Zadbanie, by krytycznego wieczoru pies przebywał jak najmniej na zewnętrzu jest konieczne, by nie pogorszyć sytuacji. Jest ważne, by nie dokładać mu złych wrażeń i tak już cierpiącemu zwierzęciu, bo im częściej nasz pies doświadczy przerażenia, tym jego fobia się pogłębi.

Zabezpieczenie przed ucieczką psa w panice

Podczas popołudniowego i wieczornego spaceru lepiej nie spuszczać go ze smyczy, bo wystrzały mogą zacząć się wcześniej. Spanikowane zwierzę mogłoby popędzić przed siebie i zgubić drogę do domu, a kolejne huki będą go prowokować do dalszej ucieczki. Warto przy okazji zadbać by pies był zaczipowany oraz miał adresatkę przy obroży, bo jeśli zdarzy się sytuacja, że się zerwie, łatwiej będzie go odnaleźć. Można też przewidzieć, że jest ryzyko takiej sytuacji, więc nie zaszkodzi ubrać psa w szelki.

Pies w sylwestra

Przygotowanie bezpiecznego schronienia w domu

Miejsce, w którym pies się będzie chciał schować, wybierze sobie sam, a my powinniśmy mu to ułatwić.

Najlepsze pomieszczenia dla psa w czasie Sylwestra

Przestraszone zwierzę szuka sobie kryjówki instynktownie i wybór często pada na łazienkę, a zwłaszcza wannę. Jest to najlepsze pomieszczenie w tę noc dla psa, to takie bez okien. Możemy z nim w tym czasie być w pomieszczeniu mówić głośno lub puścić muzykę, by odwrócić uwagę od hałasu na zewnątrz. Zwierzak będzie chciał być blisko nas, nawet jeśli będzie się krył. Jeśli zdecydujemy się na pokój, okna zasłońmy grubym kocem i włączmy telewizor lub muzykę.

Nie zostawiaj psa w kojcu

Psy bojące się wystrzałów, które na co dzień mieszkają na zewnątrz, powinny być w sylwestrową noc odizolowane od przerażających dla nich huków. Podczas wystrzałów zwierzę może wpaść w panikę i się zranić np. o ogrodzenie. Najlepszym miejscem dla wystraszonego psiaka w przypadku domu jednorodzinnego będzie piwnica, bo będzie tam miał wytłumiony dźwięk, ani nie będą widoczne rozbłyski.

Leki i suplementy uspakajające

Jeśli zostawiamy psa samego w domu, który ma silny lęk, można pomyśleć o lekkich środkach uspokajających lub suplementach np. z melatoniną. Wszystkie tego typu preparaty są podawane pod kontrolą lekarza weterynarii. Z drugiej strony, jeśli chcemy wyjść się bawić, warto zostawić zwierzę pod opieką zaufanej osoby. Podawanie środków trzeba zacząć wcześniej niż przed krytyczną nocą. Niestety farmakologia pomaga tylko doraźnie, nie leczy fobii, więc prawdziwą pomocą jest odwrażliwianie psa, za pomocą przyzwyczajania go do wystrzałów podczas sesji terapeutycznych.

Wróć do artykułów