Dlaczego pies drapie legowisko?

img-responsive

Właściciele psów zastanawiają się często, dlaczego pies drapie legowisko, meble czy dywan, a przed snem często kręci się w kółko czy udeptuje posłanie łapami. Tymczasem, kopanie dołów czy drapanie pazurami ziemi to naturalne zachowania naszego pupila. Psy żyjące w naturze kopały doły, by ukryć się przed innymi drapieżnikami, zabezpieczyć swoje potomstwo, a także schronić się przed zimnem czy upałem. Dla domowych psów jest to najczęściej element zabawy, sprawiający czworonogowi dużo radości. Niestety, bardzo często zdarza się, że drapanie mebli, dywanu czy własnego legowiska staje się kłopotliwe, ponieważ powoduje zniszczenia domowych sprzętów czy posłania dla psa. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego pies drapie legowisko czy kopie w pościeli i w jakich sytuacjach powinno nas to zaniepokoić?

Spis treści:

Dlaczego pies drapie legowisko? Zachowanie zgodne z naturą

Na początek warto podkreślić, że pies drapie posłanie czy kopie w pościeli instynktownie - zwierzęta te nie zawsze żyły pod jednym dachem z człowiekiem i nie miały do dyspozycji luksusowego legowiska czy kanapy. Przygotowywały sobie naturalne posłanie, dlatego też ugniatanie, drapanie czy chodzenie w kółko miały na celu stworzenie sobie jak najbardziej komfortowych warunków do snu. Zwyczaj drapania łapami legowiska jest zatem rezultatem pierwotnych zwierzęcych instynktów. Dlaczego jeszcze pies drapie swoje posłanie?

  • Drapiąc w swoje legowisko psy ścierają w ten sposób pazury - w naturze odbywałoby się to podczas biegania w terenie czy grzebania w ziemi. W domu psy pozbawione są tych bodźców i chodzą po miękkich, gładkich powierzchniach, które nie dają takiej możliwości. Stąd zdarza się, że pies drapie legowisko, dywan, meble czy poduszki.
  • Pies może drapać posłanie czy kopać w pościeli, ponieważ w naturze dziury miały zagwarantować mu chłód latem i osłonę od wiatru i śniegu zimą. Drapanie posłania może być zatem objawem potrzeby termicznej regulacji.

Dlaczego pies drapie posłanie? Codzienne rytuały przed snem

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego Twój pupil przed ułożeniem się do snu drapie legowisko, kręci się wokół własnej osi czy udeptuje dołek, miej na uwadze, że jest to spowodowane przede wszystkim instynktem i w większości przypadków zupełnie naturalne. Takie rytuały pozwalają zwierzętom odpowiednio przygotować miejsce do odpoczynku i poczuć się bezpiecznie. Dlaczego tak się dzieje? Czemu pies drapie legowisko?

  • Zwyczaj drapania legowiska przed snem zaczerpnięty jest z dawnych czasów, gdy psy żyły wyłącznie na dworze i same musiały troszczyć się o miejsce do spania. Aby ochronić się przed zimnem, wielokrotnie ugniatały i udeptywały podłoże, by odpowiednio przygotować sobie miękkie miejsce do odpoczynku. Twój pupil nie musi tego robić - legowiska dla psa stanowią bogatą ofertę na rynku i pozwalają na wybór odpowiedniego posłania dla każdego czworonoga. Geny są jednak silniejsze i większość psów drapie i ugniata legowisko przed zaśnięciem.
  • Częstym zachowaniem u psów jest kręcenie się w kółko przed snem. W dawnych czasach właśnie w ten sposób psy przygotowywały sobie naturalne legowisko. Udeptywanie podłoża miało za zadanie nie tylko stworzenie wygodnego posłania, ale też było sposobem na przepędzenie myszy czy owadów z legowiska. Kręcenie się w kółko to również sposób na pozostawienie w danym miejscu większej ilości zapachu i stworzenie sobie poczucia bezpieczeństwa.

Jeśli zatem obserwujesz, że twój pies drapie posłanie, dywan czy kopie w pościeli, nie musisz się martwić - takie zachowanie jest wpisane w jego naturę. Są jednak sytuacje, w których powinieneś baczniej się temu przyjrzeć.

Pies drapie posłanie - czy to powód do zmartwień?

Jeśli Twój pupil drapie w poduszkę w legowisku, przerzuca koce i kręci się w kółko w posłaniu, zazwyczaj nie masz powodów do zmartwień. Wiesz już, że w ten sposób psy instynktownie przygotowują sobie miejsce do spania i zaznaczają teren swoim zapachem. Kręcenie się w kółko na posłaniu i kopanie legowiska może być jednak również sygnałem problemów. Jeśli Twój pupil ma duże trudności z ułożeniem się do snu, warto sprawdzić, czy na pewno ma dobrze dobrane posłanie. Na rynku dostępne są zarówno legowiska dla dużych psów, jak i legowiska dla średnich psów. Różnią się one wielkością i budową od legowisk dla małych psów i legowisk dla szczeniąt, zatem wybór odpowiedniego posłania będzie sprawą kluczową.

Przyczyną braku komfortu snu Twojego psa może być nie tylko zbyt małe czy zbyt duże, ale też za twarde lub za miękkie legowisko. Dyskomfort podczas leżenia mogą także odczuwać psy cierpiące na zwyrodnienia stawów. Dlatego jeśli Twój pupil ma trudności z ułożeniem się do spania i trudno mu znaleźć sobie miejsce, koniecznie przyjrzyj się jego zdrowiu i legowisku.

Od początku także przyzwyczajaj psa do spania na własnym posłaniu, by wiedział, gdzie znajduje się jego miejsce - unikniesz w ten sposób sytuacji, gdzie pies kopie w pościeli czy drapie dywan lub domowe sprzęty.

Warto zadbać również o relaks Twojego psa, zaspokojenie jego podstawowych potrzeb, w tym ruchu i aktywności. Wszystko to sprawi, że pies będzie lepiej i chętniej odpoczywać w swoim legowisku.

Wróć do artykułów