Jaką rasę psa wybrać dla dzieci?

img-responsive

Posiadanie psa w wieku dziecięcym jest wyjątkowo dobrym pomysłem. Zwierzę uczy odpowiedzialności, systematyczności, uwzględniania cudzych potrzeb i empatii. Między dzieckiem a psem tworzy się wyjątkowa więź, która kształci umiejętność opieki nad słabszym. Oczywiście wszystkie obowiązki związane z posiadaniem pieska dobieramy w zależności od wieku dziecka. Wielu rodziców zastanawia się, jaką rasę wybrać, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo oraz wiernego towarzysza na długie lata.

Spis treści:

Rasy psów idealne dla dzieci

Na samym początku warto zaznaczyć, że zakup psa – bez względu na jego rasę - powinien być decyzją przemyślaną. Absolutnie zabroniona jest sytuacja, w której pozbywamy się pupila gdy tylko osiągnie wiek dorosły lub gdy zacznie sprawiać kłopot. Pies nie jest zabawką lecz przyjacielem i towarzyszem. Wśród jakich ras warto wybierać, jeśli mamy w domu małe dziecko i planujemy psa?

Beagle – towarzyski i ruchliwy

Beagle to jedna z najprzyjaźniejszych ras psów. Są wyjątkowo rodzinne, towarzyskie i wesołe. Nie lubią agresji, chętnie i szybko się uczą, a przy tym wykazują wyjątkowe podejście do dzieci. Należy pamiętać, że potrzebują dużo ruchu, nie są spokojną rasą i tym samym niekoniecznie sprawdzą się więc w ciasnych mieszkaniach. Będą idealnym wyborem dla dzieci, które chcą uczyć swojego pupila sztuczek lub po prostu spędzać z nim czas na zabawach.

Nowofundland – opiekuńczy olbrzym

Nowofundlandy to psy bardzo związane z człowiekiem. Słyną ze swojej łagodności i życzliwości, także w stosunku to najmłodszych dzieci. Pomimo swoich dużych gabarytów nie ma w nich ani grama agresji, dobrze tolerują także inne zwierzęta w domu. Nie sprawdzają się jako stróże posesji, ponieważ z dużą dozą przyjaźni podchodzą do każdego obcego. Odznaczają się umiarkowaną aktywnością, należy jednak pamiętać, że ich sierść wymaga regularnej pielęgnacji.

Zobacz także: Legowiska dla dużych psów

Seter irlandzki – wierny członek rodziny

Setery irlandzkie to kolejna rasa psów cechująca się wyjątkową łagodnością. Przede wszystkich są wierne i bardzo szybko czują więź ze wszystkimi domownikami. Ich zaletami są cierpliwość i wyrozumiałość, co ma ogromne znaczenie w przypadku posiadania dzieci. Setery irlandzkie nie wykazują przejawów agresji, są jednak bardzo wrażliwe. Dlatego w żadnym razie nie należy ich karać, wszelkie treningi powinny opierać się na systemie nagród. Nierzadko zdarza się, że zachowują się jak duże dzieci. Psy te uwielbiają wspólne spacery i zabawy.

Golder retriever – posłuszny i inteligentny

W zestawieniu najprzyjaźniejszych ras psów dla dzieci nie może zabraknąć Golden retrievera. Cechuje je łagodność, spokój i wyjątkowa inteligencja. Psy tej rasy szybko się uczą, nie sprawiają problemów i nie przejawiają oznak agresji. Mówi się, że są stabilne emocjonalnie – rzadko kiedy cokolwiek wyprowadza je z równowagi. Bardzo mocno przywiązują się do właściciela, stale szukając z nim kontaktu, przy czym są przyjaźnie nastawione także w stosunku do innych zwierząt. Dlatego nie są stworzone do samotności.

Bichon frise – piesek, który kocha ludzi

Z mniejszych ras idealnym przyjacielem dziecka stanie się Bichon frise. Znakiem rozpoznawczym tej rasy jest czułość i wrażliwość. Piesek wręcz uwielbia pieszczoty, głaskanie i przytulanie – jest szczęśliwy, gdy znajduje się w centrum uwagi. Ze względu na niewielkie rozmiary wskazana jest czujność, ponieważ niemowlęta nie mają jeszcze wypracowanych odruchów ani delikatności, przez co mogłyby przypadkowo zrobić krzywdę zwierzęciu. Co istotne – Bichon frise zaliczane są do ras hipoalergicznych, jako że nie posiadają typowej sierści. Nie gubią jej i są bardzo czyste, co również jest kwestią istotną przy dzieciach.

Buldożek francuski – energiczny przyjaciel

Buldożek francuski z pewnością nie pozwoli dziecku długo siedzieć przed komputerem czy telewizorem. Jest towarzyski, żywiołowy i bardzo wesoły, przez co należy każdego dnia poświęcać mu czas na zabawę i spacery. Jednocześnie to piesek czuły, empatyczny, odpowiedzialny. Dobrze wyczuwa emocje domowników, dzieląc z nimi radość czy smutek. Idealnie nada się jako przyjaciel dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Zobacz także: Legowiska dla małych psów.

Buldog angielski – spokojny i opanowany

Nie każdy poszukuje rasy aktywnej i chętnej do zabawy, nawet przy posiadaniu dzieci. Wówczas najlepszym wyborem może się okazać buldog angielski. Jest zrównoważony, opanowany, spokojny i cierpliwy. Odznacza się wyjątkową łagodnością, nawet w stosunku do niemowląt czy mniejszych od siebie zwierząt domowych. Z pewnością nie zrobi dziecku krzywdy, wręcz przeciwnie – będzie świetnym opiekunem. Należy pamiętać, że buldogi angielskie są także wyjątkowo uparte, dlatego wychowanie szczeniaka wymaga cierpliwości i konsekwencji.

Labrador – usposobienie cierpliwości

Nie bez powodu labradory są wybierane na psy-przewodniki osób niewidomych i niepełnosprawnych oraz wykorzystuje się je w dogoterapii. Odznaczają się cierpliwością i łagodnością, będą opiekuńczym kompanem także dla dzieci z autyzmem czy problemami emocjonalnymi. Labrador dobrze znosi nawet intensywniejsze pieszczoty, towarzyszy opiekunowi na każdym kroku oraz łaknie miłości. To czułe, empatyczne psy, które wymagają jednak codziennej dawki ruchu. Wbrew pozorom nie są ani trochę flegmatyczne czy ospałe.

Zobacz także: Legowiska dla psa

Rozmiar psa ma znaczenie!

Każdy pies w końcu urośnie, jest to nieuniknione. Wybierając rasę kierujmy się też przestrzenią, którą możemy zaoferować pupilowi. Wśród niewielkich ras idealnych dla dzieci znajdują się choćby:

  • Mops
  • Yorkshire Terrier
  • Jack Russel Terrier
  • Pudel miniaturowy
  • Bichon frise

Psami średniej wielkości, wręcz stworzonymi do przebywania z dziećmi są:

  • Beagle
  • Pudle
  • Samojedy
  • Golden retrievery
  • Buldogi angielskie

Z kolei do dużych ras, lecz łagodnych i przyjaznych, zaliczamy:

  • Labradory
  • Owczarki Collie
  • Berneńskie psy pasterskie
  • Białe owczarki szwajcarskie
  • Owczarki szkockie

Warto mieć na uwadze, że przedstawiciele mniejszych ras na ogół żyją kilka lat dłużej od dużych psów. Jednocześnie, jeśli mieszkamy w domu z ogrodem, praktycznie mamy dowolność wyboru rasy. Jednak jeśli mieszkamy w dużym mieście, a dodatkowo w niewielkim mieszkaniu w bloku, wybór nie będzie już tak oczywisty. Kierujmy się nie tylko własnymi preferencjami i oczekiwaniami, ale również potrzebami psa. Zdecydujmy się na rasę, o którą zadbamy pod każdym względem, także odnośnie aktywności i ruchu.

Dziecko i pies – czy to dobry pomysł?

Pies z dzieckiem

 

Jeśli jeszcze ktokolwiek zastanawia się, czy kupno psa dla dziecka jest dobrym pomysłem, odpowiadamy – z całą pewnością tak. Począwszy od kwestii zdrowotnej, badania udowodniły, że regularne przebywanie z psem wzmacnia system odpornościowy, zmniejsza nadpobudliwość i wycofanie oraz sprawia, że dziecko staje się stabilne emocjonalnie. Pies jest idealnym towarzyszem bez względu na charakter dziecka (oczywiście podstawą jest tutaj dobór rasy) – sprawdzi się u całkowicie zdrowych maluchów, ale i u tych z ADHD, autyzmem czy zespołem Aspergera.

Warto także przypomnieć, że posiadanie psa kształtuje przyszły charakter dziecka. Uczy bowiem odpowiedzialności za istotę słabszą, empatii, wrażliwości i miłości. Pies jest zależy od człowieka, wymaga opieki i tresury, dziecko ma więc możliwość wyrażenia siebie. Ponadto między psem a dzieckiem tworzy się specyficzna, bardzo silna więź. Ma ona pozytywny wpływ na samopoczucie, poczucie bezpieczeństwa oraz chęć niesienia pomocy.

Wróć do artykułów