Jak prawidłowo liczy się wiek psa?

img-responsive

Wiedza, jak liczyć wiek psa jest nam potrzebna nie tylko, by zaspokoić ciekawość, z jakim etapem życia zwierzaka mamy do czynienia. Jest to istotna informacja o tym, jakie nasz pupil ma potrzeby i pozwala nam dopasować nasze wymagania do jego rozwoju i kondycji.

Spis treści:

Upływ czasu z perspektywy psa

Dla psa czas płynie inaczej. To, co dla ludzi jest krótkim okresem, dla zwierzaka stanowi całą epoką. Właściwie osiąga on dorosłość do pierwszego roku i pomimo tego, że ma wtedy jeszcze mnóstwo wigoru i pomysłów jak szczeniak, to z biologicznego punktu widzenia jest w pełni rozwinięty płciowo. Zwiastuje to też pierwszą cieczkę lub zainteresowanie samca psimi damami. Może też oznaczać, że tolerowany dotychczas szczeniak będzie atakowany przez innego psa, który nagle dostrzega w nim rywala. Warto jednak wziąć pod uwagę nie tylko te symptomy dojrzałości, ale faktyczny wiek zwierzęcia. To, że suczka ma już cieczkę, nie oznacza, że jest gotowa do rozrodu. Można powiedzieć, że pełną dojrzałość zarówno fizyczną, jak i psychiczną pies osiąga do 18 miesiąca życia.

Pierwsze miesiące życia szczeniaka

Proces dorastania psa z naszej perspektywy przebiega błyskawicznie. W ciągu pierwszych miesięcy z nieporadnego szczeniaka staje się rozumnym i samodzielnym zwierzęciem i zaczyna uczyć się zasad współżycia w domu. Potem to tempo rozwoju zwalania, ale nadal jest z naszej perspektywy o wiele szybsze niż u ludzi.

Zobacz również: Legowiska dla szczeniaka

Ile naturalnie żyje pies?

Ponieważ zegar biologiczny psa biegnie inaczej niż ludzki, życie naszego zwierzaka może nam się wydawać krótkie. Nie jesteśmy w stanie dokładnie określić, ile wyniesie naturalna długość życia naszego pupila, bo jest to informacja po części zapisana w genach. Na podstawie statystyk można przyjąć średnią 10-13 lat. Nie jest to jednak dokładna wiedza, bo są psy, które żyją krócej, a są rekordziści przekraczający 20 lat.

Od czego zależy sposób przeliczania wieku psa?

Uproszczone sposoby przeliczenia wieku psa według lat, które mijają z naszej perspektywy, nie do końca zdają egzamin, bo istnieją różnice między poszczególnymi rasami. Psy ras małych szybciej dojrzewają i dłużej żyją. Duże rasy starzeją się szybciej i częściej zmagają się z niewydolnością poszczególnych narządów. Rasy olbrzymie najszybciej zasmucą właścicieli swoim odejściem. Ponieważ mieszańce są najlepiej wyposażone genetycznie pod względem różnorodności, ich długość życia wypadnie najlepiej.

Przelicznik lat ludzkich na psie

Kiedyś uważano, że każdy rok ludzki odpowiada 7 latom psim, ale było to zbyt dużym uproszczeniem i ostatecznie ten pogląd został odrzucony. Istnieje tak wiele ras psów, które różnią się cechami genetycznymi, że nie można jednakowo traktować wszystkich czworonogów. Nie ma więc możliwości dokładnego przeliczenia wieku „na oko”, są to tylko wartości przybliżone. Mimo tego warto podjąć choć taki wysiłek, bo ta świadmość pomoże lepiej zaspokoić potrzeby zwierzaka, a także zrozumieć jego zachowania wynikające z etapu rozwoju. Najczęściej przyjmuje się następujące porównanie lat ludzkich do psich:

Od kiedy zaczyna się psia starość?

Po 11 roku życia mamy do czynienia z psim emerytem, co nie oznacza, że stanie się już niedołężny. Wiele psów, które były zadbane całe życie oraz są kochane i szczęśliwe, cieszą się dobrym zdrowiem i pogodnym nastrojem, aż do ostatnich lat życia. W zaawansowanym wieku zwierzaka warto reagować szybko na wszelkie objawy niedomagania. Organizm psiego staruszka jest bardzo wrażliwy i nawet drobna infekcja może spowodować poważniejsze problemy. Jak zadbać o psa seniora ?, jest kilka zasad stosując się do nich jesteśmy wstanie zapobiec a nawet zwalczyć chorby wynikające ze straości zwierzęcia. Są też przypadłości geriatryczne psów przynależne danej rasie, np. problemy z sercem.

Precyzyjne obliczenia wieku u psiaka

Naukowcy opracowali szczegółowy sposób badania wieku czworonogów. Badania epigenetyczne pozwalają precyzyjnie określić, ile pies ma lat, poprzez jego DNA. Bazując na wynikach takich badań u grupy zwierzaków, stworzono wzór do obliczeń. Według niego należy lata życia psa pomnożyć przez 16 i podzielić przez 31. Wychodzi nam wtedy jego uśredniony wiek. W tej sytuacji w pierwszym roku życia osiągnąłby 31 lat, w drugim 42, a jako 10-latek miałby już 67 psich lat. Są to jednak w dalszym ciągu wartości przybliżone, choć może stanowić pewien punkt odniesienia.

Badanie stanu zębów, by określić wiek psa

Uzębienie psa

Jeśli mamy do czynienia ze zwierzakiem, który trafił do nas jako dorosły, jego wiek można określić w przybliżeniu, sprawdzając jego stan uzębienia. Ważne są nie tylko ubytki, ale również kolor. Jeśli są przebarwione na mocną żółć i brąz, oznacza to, że psiak jest już wiekowy. Jest to też metoda orientacyjna, bo dbanie o higienę zwierzęcia, wpływa na lepszy wygląd zębów.

Jak wydłużyć życie naszego pupila?

Psy w legowisku

Nawet jeśli jesteśmy opiekunem rasy wrażliwej, mamy realny wpływ na to, jak szybko będzie się nasz pies starzał. Odpowiednia pielęgnacja w postaci zbilansowanej diety, wystarczającej aktywności oraz odpowiednia ilość dobrej jakości snu to wówczas organizm psa najefektywniej radzi sobie z chorobami i infekcjami jak i ogólne dbanie o zdrowie może dodać lata życia naszemu czworonogowi. Specjalistyczne legowiska ortopedyczne dla psa,  zapewnią zdrowy sen Twojemu pulowi. Niestety, czasami mimo naszych starań, predyspozycje genetyczne szybciej dadzą znać o sobie, ale zawsze warto spróbować wydłużyć pobyt naszego psiaka wśród nas.

Wróć do artykułów