Dlaczego pies nie śpi w legowisku

img-responsive

Psy należą do zwierząt, które potrzebują dość dużej ilości snu. Niekiedy, mimo naszych starań, pies nie śpi w legowisku, wybierając na odpoczynek podłogę, kanapę czy inne miejsce. Dlaczego pies nie chce spać w swoim posłaniu, mimo, że starasz się zapewnić mu jak najlepsze warunki do odpoczynku? Twój pupil, w zależności od wieku i trybu życia, potrzebuje nawet do kilkunastu godzin snu na dobę. Dlatego tak ważne jest, abyś zadbał o właściwe miejsce na odpoczynek czworonoga. Nauczenie psa spania w legowisku wymaga niekiedy dużo pracy, konsekwencji, cierpliwości i wytrwałości, ale w efekcie Twój pies zyska nie tylko przytulne, ale i stałe, bezpieczne miejsce do spania. Jeśli Twój pupil nie chce spać w legowisku, ważny jest także wybór odpowiedniego posłania dla psa. Dowiedz się, jak zachęcić psa do spania w legowisku i z jakich powodów może nie chcieć z niego korzystać.

Spis treści:

Dlaczego pies nie śpi w legowisku?

Jeśli Twój pies nie chce spać w legowisku, w pierwszej kolejności powinieneś poznać powody, dlaczego zachowuje się w ten sposób i starać się je wyeliminować. Przyczyn, dla których pies nie śpi w swoim posłaniu może być wiele. Do najczęstszych z nich należą:

  • źle dopasowane legowisko - za małe legowisko może być powodem, że pies nie będzie czuł się w nim wygodnie; brak możliwości swobodnego wyciągnięcia się może powodować dyskomfort i niechęć przebywania w posłaniu. Zbyt duże legowisko natomiast może spowodować, że Twój ulubieniec nie będzie czuł się w nim bezpiecznie. Na rynku znajdziesz duży wybór legowisk odpowiednich do wielkości psa: legowiska dla dużych psów, legowiska dla średnich psów, legowiska dla małych psów i legowiska dla szczeniąt;
  • zabawki, gryzaki lub inne przedmioty znajdujące się w legowisku - niektóre psy nie lubią, jeśli w posłaniu znajdują się dodatkowe elementy. Legowisko może być też dla psa po prostu niewygodne, a poza tym mogą przeszkadzać mu wilgoć czy piasek po spacerze, zalegające w posłaniu;
  • niewłaściwa lokalizacja legowiska - z jednej strony pies mieszkający w domu potrzebuje spokojnego, zacisznego miejsca, a z drugiej lubi wiedzieć, co dzieje się dookoła i czuć obecność opiekunów; dlatego też legowisko powinno być umiejscowione z dala od ciągów komunikacyjnych, a jednocześnie dawać psu możliwość obserwacji otoczenia;
  • potrzeba dodatkowego azylu - niekiedy pies wybiera inne miejsce do spania w ciągu dnia, a inne na noc; dla niektórych czworonogów oprócz legowiska przydatne może być schronienie w postaci miękkiej budy czy rozkładanego kojca.

Legowiska dla psów


Jak zachęcić psa do spania w legowisku?

Jeśli chcesz nauczyć psa spać w legowisku, musi ono być przede wszystkim bezpieczne dla psa, wygodne i łatwe w utrzymaniu w czystości. Posłanie powinno znajdować się w spokojnym miejscu, w bliskim sąsiedztwie reszty domowników. Jak przekonać psa do spania w legowisku?

Naukę spania we własnym posłaniu zacznij już od pierwszych chwil pobytu pupila w nowym domu. Pies musi nauczyć się, że legowisko jest dla niego azylem, dlatego powinien od początku kojarzyć je z przyjemnością i bezpieczeństwem. Aby od początku przekonać psa do spania w legowisku, połóż mu na posłaniu gryzak lub zabawkę. Nie oszczędzaj też pochwał i nagród - nagradzaj psa za każdym razem, gdy położy się w legowisku - nawet, jeśli zrobi to tylko na chwilę. Pozostawaj też w zasięgu wzroku psa, by nie chciał wyjść z legowiska i podążać za Tobą.

Kiedy pies nauczy się już wchodzenia do legowiska, możesz zacząć naukę reagowania na komendy. Proste: “na miejsce!” sprawdzi się bardzo szybko - używaj tej komendy najpierw, kiedy pies usiądzie lub położy się w legowisku, a następnie za każdym razem, gdy zbliży się do niego lub - finalnie - wejdzie do posłania. Pamiętaj o nagradzaniu psa za każde wykonane zadanie. Nagrody dają zaskakujące efekty w zadziwiająco krótkim czasie. Pamiętaj też, by nigdy nie karać psa w jego legowisku - to ma być jego ostoja, miejsce, które kojarzy się wyłącznie z bezpieczeństwem i przyjemnością.

Dlaczego pies śpi na podłodze?

NIekiedy zdarza się, że pies, mimo zapewnienia mu wygodnego i bezpiecznego legowiska, wybiera jednak spanie na podłodze. Dlaczego to robi?

  • Spanie na podłodze może oznaczać, że pies ma nieodpowiednią temperaturę do snu - może mu być za zimno lub za gorąco, wybiera więc podłogę w poszukiwaniu optymalnej temperatury do spania;
  • Twój pies ma niewygodne legowisko - nie tylko może być za małe lub za duże, ale też zbyt twarde, o nierównej powierzchni czy uszyte ze zbyt śliskiego bądź szeleszczącego materiału. Dlatego zatroszcz się przede wszystkim o odpowiednie posłanie dla psa;
  • legowisko jest brudne - niekiedy psu mogą przeszkadzać zalegające w legowisku piach czy inne zanieczyszczenia, które mogą go zniechęcać do spania w posłaniu;
  • posłanie Twojego psa jest źle umiejscowione - może znajdować się np. zbyt blisko grzejnika lub w miejscu zbyt nasłonecznionym, albo za bardzo oddalonym od ludzi; niekiedy miejsce, w którym znajduje się psie posłanie, nie pozwala psu wyciszyć się i odprężyć.

Czy pies może spać na podłodze? W przeciwieństwie do tego, co mogłoby się wydawać, psy bardzo często lubią spać na twardej podłodze. Wybierają po prostu najbardziej wygodne dla siebie miejsce. Jeśli Twój pies jest zdrowy, czasami po prostu pozwól mu poleżeć na podłodze - z pewnością wróci do legowiska, jeśli straci komfort spania na zimnych kafelkach czy panelach.

Jak wybrać odpowiednie legowisko dla psa?

Jeśli Twój pies nie chce spać w legowisku, być może po prostu nie czuje się w nim dobrze. Ważne jest zatem, abyś przede wszystkim zadbał o dobór odpowiedniego legowiska dla psa. Na co szczególnie zwrócić uwagę?

  • Rozmiar legowiska - jak już wspomniano, nie może być ono ani za duże, ani za małe. Najlepiej zmierzyć psa od czubka nosa po podstawę ogona oraz od podstawy łapy po czubek głowy. Do uzyskanych wymiarów dodaj od 10 do 20 cm (im większy pies, tym więcej), by zapewnić psu maksymalna wygodę;
  • miejsce do spania - legowisko musi umożliwić psu jednocześnie odpoczynek i obserwację otoczenia. Pies jest zwierzęciem stadnym i dobrze będzie się czuł w pobliżu bliskich mu osób, ale w miejscu, które nie jest narażone na ciągły ruch i gwar;
  • rodzaj legowiska - wybór odpowiedniego rodzaju posłania uzależniony jest od preferencji psa i jego zwyczajów. Jeśli Twój pupil lubi wciskać się pod kocyk, dodaj ten element do wyposażenia legowiska; jeśli woli kłaść głowę na poduszkę, wybierz dla niego legowisko z podwyższonymi bokami.

Jeśli zaspokoisz psie potrzeby, Twój pupil z pewnością chętnie będzie spał w swoim posłaniu i nie będzie trzeba przekonywać go do spania w legowisku. Pies zawsze instynktownie będzie szukał najbardziej wygodnego i bezpiecznego dla siebie miejsca. Jeśli zatem Twój pies nie chce spać w legowisku, uważnie obserwuj zachowanie zwierzęcia, by stopniowo wyeliminować wszystkie przeszkody. Zapewniając mu optymalne warunki do spania w posłaniu nie będziesz musiał przekonywać pupila do wyboru tego miejsca - pies sam chętnie będzie w nim odpoczywał.

Wróć do artykułów