Jak nauczyć psa czystości?

img-responsive

Załatwianie się w domu to z pewnością jeden z najbardziej uciążliwych problemów pojawiających się u psów. Obowiązkiem każdego właściciela jest nauka swojego pupila czystości, co przełoży się na higienę w domu oraz komfort wszystkich jego mieszkańców. Naukę warto rozpocząć jak najszybciej, jeszcze ze szczeniakiem. Młode psy bardzo szybko się uczą i przy dobrym podejściu szybko zrozumieją, czego od nich oczekujemy. Jak się do tego zabrać?

Spis treści:

Trening załatwiania się w wyznaczonym miejscu

Chociaż radość z pierwszego spotkania często bierze górę, to nauczyć szczeniaka czystości warto już od samego początku. Każdy opiekun psa – jeszcze przed jego przybyciem do domu – powinien zaopatrzyć się w specjalną matę lub higieniczny podkład chłonący mocz. Takie akcesoria są powszechnie dostępne we wszystkich sklepach zoologicznych, a niekiedy nawet w marketach. Podkłady możemy znaleźć w aptekach. Dawniej korzystano w tym celu ze zwykłych gazet, jednak nie tylko nie wchłoną one nieprzyjemnego zapachu, ale i szybko rozmiękną.

Standardowy trening czystości polega na nagradzaniu pupila za załatwienie się w wyznaczonym miejscu. Gdy tylko psiak zaczyna szukać dogodnego miejsca na siku, najlepiej szybko przenieść go na matę lub wziąć na zewnątrz – znacznym ułatwieniem jest posiadanie ogrodu, ponieważ zawsze mamy do niego sprawny dostęp. Warto także mieć na uwadze momenty, w których psy najczęściej się załatwiają:

  • po jedzeniu i piciu
  • po drzemce lub dłuższym spaniu
  • w chwilach większego pobudzenia

Rozpoznanie takich momentów usprawni trening, ponieważ nasza reakcja będzie szybka. Szczeniak potrzebuje znacznie więcej spacerów niż dorosły pies, ponieważ dopiero uczy się czystości i poznaje otaczający go świat. Zaleca się wyprowadzać go przynajmniej 8-10 razy dziennie, przy czym pojedynczy spacer wcale nie musi być długi. Wystarczy 10-15 minut. Jeśli nie jest to możliwe, nie dopuśćmy chociaż do sytuacji, w której przerwa między kolejnymi spacerami przekracza 4 godziny.

Nagrody i kary

Każde załatwienie się zgodnie z naszymi oczekiwaniami (na dworze lub na macie) powinno być odpowiednio nagrodzone. Podstawowym sposobem nagradzania, co z pewnością doceni każdy psiak, są smakołyki. Pamiętajmy jednak, aby dawać je jedynie w sytuacjach, w których pies rzeczywiście sobie na nie zasłuży. Nie powinny być zwykłą przekąską pomiędzy posiłkami, ponieważ ich przesłanie straci na wartości. Równie ważny jest dobór odpowiednich smakołyków do wieku psa. Dobrą nagrodą może być również energiczna pochwała połączona z głaskaniem.

O ile każde poprawne załatwienie się powinno zostać nagrodzone, o tyle na sikanie w domu nie może być karane. Nagana czy ukaranie psa wywołują wręcz odwrotny skutek – powodują niepotrzebny strach i mocno nadszarpnął zaufanie do opiekuna. Gdy zobaczymy, że szczeniak załatwia się w domu, spokojnie poczekajmy aż skończy i sprzątnijmy plamę. Będzie to dla nas nauczką, aby na następny raz zachować większą czujność. Musimy być przygotowani na to, że choć od samego początku będziemy starać się nauczyć pupila czystości, z pewnością zdarzą się epizody zabrudzenia domu.

Ile trwa nauka pieska czystości?

Szkolenie psa wymaga czasu, choć – jak wspomniano wcześniej – przebiega ono szybciej u młodych zwierząt. W zależności od naszego podejścia, zaangażowania, a nawet rasy psa, może zająć do 8-10 miesięcy. Jeśli jednak przeprowadzimy trening czystości w sposób prawidłowy, będziemy często zabierać pupila na spacery oraz przyłożymy się do tego, nasz ulubieniec już w wieku 7 miesięcy będzie umiał załatwiać się na dworze i sygnalizować nam swoje potrzeby. Mimo tego pamiętajmy, że pojedyncze epizody wciąż mogą się pojawiać.

Niezbędne akcesoria

Podstawą są oczywiście maty lub chłonne podkłady z nieprzemakalnym spodem. Zewnętrzna warstwa wykonana jest z nieprzepuszczalnej, antypoślizgowej folii, co zapewni maksymalną higienę. Wielkość maty dobieramy w zależności od wielkości szczeniaka i dostępnej w domu przestrzeni. Ciekawym dodatkiem są różnego rodzaju spraye, którymi spryskuje się matę lub wyznaczone do załatwiania potrzeb miejsce. Mają specyficzny zapach, który zostaje w pamięci psa na długo i zachęca do oddania moczu właśnie w to konkretnie wyznaczone miejsce. Wielu behawiorystów odradza jednak korzystanie z takich udogodnień, ponieważ wiążą się w trudnością oduczenia pieska danego zapachu.W przyszłości zwierzę może nie załatwić się dopóki nie poczuje znanego preparatu.

Piesek załatwia się w domu zawsze w tym samym miejscu

Nierzadko zdarza się, że piesek nauczył się załatwiać swoje potrzeby w domu, w określonym przez siebie miejscu poza matą. Zazwyczaj pies oddaje mocz w stałe miejsce i chętnie do niego wraca przy kolejnej potrzebie. Gorzej, jeśli jest ono zlokalizowane w naszym domu. Co zrobić w takiej sytuacji? Najlepiej dobrze je wyczyścić, aby pozbyć się zapachu moczu, a następnie przenieść tam legowisko lub miskę. Z reguły pies nie załatwia się tam gdzie je lub śpi.

Oduczanie psa korzystania z maty lub podkładu

Często już obserwując zachowanie swojego psa jesteśmy w stanie zauważyć, że niedługo się załatwi. Należy zwracać szczególną uwagę na niepokój, nagłe kręcenie się, wąchanie podłogi, szukanie czegoś czy piszczenie. W ten sposób piesek sygnalizuje swoje potrzeby, a naszym zadaniem jest sprawne rozpoznawanie tego. Nauczony załatwiania się na matę pies może mieć trudności z przejściem na inne podłoże, także warto zaopatrzyć się w cierpliwość.

O ile na samym początku mata powinna być stałym wyposażeniem domu, tak, aby szczeniak zawsze miał do niej dostęp, o tyle wraz z upływem czasu ograniczamy jej obecność. Gdy zauważymy wymienione wcześniej sygnały ostrzegawcze, natychmiast bierzemy psa na spacer. W pewnym momencie przyzwyczai się do braku maty i nauczy, że wszelkie potrzeby należy załatwiać na zewnątrz. Matę rozkładamy jedynie pod naszą nieobecność, np. gdy musimy wyjść do pracy czy na zakupy. Jeśli to nie pomoże, warto spróbować zabierać matę ze sobą podczas spacerów. Po rozłożeniu jej na trawniku zachęcamy psiaka do załatwienia się.

Czy można nauczyć czystości dorosłego psa?

Nauka szczeniąt jest znacznie prostsza i szybsza, jednak nie można pomijać zdolności starszych psów. Nierzadko decydujemy się na adopcję dorosłego psa ze schroniska – chociaż w większości przypadków potrafią już załatwiać się na dworze czy podczas spacerów, może się zdarzyć, że konieczność wyszkolenia nowego domownika spocznie na naszych barkach. W praktyce trening czystości dorosłego psa niczym nie różni się od nauki szczeniąt. Zaczynamy od wykorzystania maty lub podkładu, nagradzamy za poprawne załatwienie się i nigdy nie karzemy.

Jeśli mimo tego nie zauważymy żadnej poprawy, warto skorzystać z pomocy behawiorysty. Być może pies doświadczył w życiu traumy, zmaga się z lękiem separacyjnym lub innymi problemami, z którymi poradzi sobie doświadczony specjalista. Warto mieć na uwadze, że starsze psy mogą mieć również problemy zdrowotne, choćby z pęcherzem i zwieraczami. Wymagają więc więcej cierpliwości.

Wróć do artykułów