Gdzie wyrobić paszport dla psa i co przygotować przed?

img-responsive

Paszport dla psa jest niezbędny do przekraczania granicy ze swoim zwierzakiem. Po spełnieniu paru warunków można w prosty sposób wyrobić taki dokument służący do identyfikacji naszego pupila i cieszyć się swobodnym podróżowaniem. Trzeba jednak zawsze wziąć pod uwagę specyfikę kraju, który chcemy odwiedzić, bo może mieć on dodatkowe wymagania prócz paszportu dla psa.

Spis treści:

Kiedy potrzebny jest paszport dla psa?

Paszport dla psa jest podstawowym dokumentem, który umożliwi podróżowanie z naszym pupilem po świecie. Wymaga się go ze względu na przepisy bezpieczeństwa, głównie związanymi z ochroną przed roznoszeniem się wścieklizny. Dokument identyfikacyjny zwierzęcia będzie obowiązywał na terenie Unii Europejskiej oraz pozostałych państw europejskich – Andorze, Liechtensteinie, Monako, Szwajcarii, Islandii, Norwegii, Watykanie i San Marino. Nie ma przeciwwskazań do podróżowania z psem np. do Azji i wtedy też paszport wystarczy, by odbyć ze zwierzakiem lot samolotem do egzotycznego kraju. Oprócz tego dokumentu mogą czasem istnieć dodatkowe obostrzenia dotyczące wjazdu psa na teren obcego państwa, które warto wcześniej dokładnie sprawdzić, by uniknąć przykrej niespodzianki ma granicy. W Wielkiej Brytanii wymaga się sześciomiesięcznej kwarantanny dla psa. Na Malcie, w Irlandii i Szwecji konieczne jest dodatkowe odrobaczanie psa od kleszczy i tasiemca i to w ciągu 24 godzin przed planowanym wjazdem.

Paszport dla psa – gdzie się wyrabia?

Paszport dla psa

Po paszport dla naszego zwierzaka udamy się nie do urzędu, ale do weterynarza ze specjalnymi uprawnieniami. Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna publikuje na swojej stronie wykaz takich przychodni, więc możemy znaleźć jednostkę, najbliżej miejsca naszego zamieszkania. Weterynarz podczas wizyty sprawdzi, czy pies jest oznakowany według obowiązujących przepisów, sprawdzi jego stan zdrowia oraz ważność szczepień i na tej podstawie uzupełni wymagane rubryki, a następnie podpisze przygotowany paszport.

Co przygotować przed wizytą?

Zanim udamy się po paszport, należy zaczipować psa, bo jest to niezbędne do uzyskania dokumentu. Jeśli zwierzak jest oznakowany przez tatuaż, również może posłużyć to do identyfikacji, ale trzeba się liczyć z tym, że nie we wszystkich państwach będzie to uznawane. Kolejnym krokiem jest szczepionka na wściekliznę. Jeśli to pierwsze szczepienie, jego ważność jest uznawana dopiero po 21 dniach. Natomiast przy ponawianiu, przeciwciała wytwarzane są już od pierwszego dnia, więc można od razu wystąpić o wydanie paszportu.

Jakie informacje widnieją w paszporcie dla psa?

Wzór psiego paszportu, wydanego na terenie Unii Europejskiej jest ujednolicony. Znajduje się w nim komplet informacji niezbędnych do weryfikacji, czy futrzak może bezpiecznie przekroczyć granicę. Znajdą się tam następujące dane:

  • imię, rasa, płeć, umaszczenie psa;
  • data urodzenia, podana przez opiekuna;
  • opis psa – zdjęcie nie jest obowiązkowe – cechy szczególne, jeśli posiada;
  • personalia właściciela;
  • dane weterynarza wystawiającego paszport wraz z jego podpisem;
  • opis, gdzie na ciele psa znajduje się chip lub tatuaż oraz jego kod alfanumeryczny wraz z datą naniesienia lub odczytu;
  • data szczepienia na wściekliznę;
  • data testu serologicznego;
  • inne szczepienia;
  • istotne informacje dotyczące stanu zdrowia psa;
  • dane o profilaktyce i leczeniu chorób i zakażeń innych niż wścieklizna;
  • legalizacja dokumentu.

Jedną z najważniejszych punktów jest data aktualnego szczepienie na wściekliznę, bez którego nie ma możliwości legalizacji paszportu. Ta z kolei jest dokonywana przez Powiatowego Lekarza Weterynarii, więc czeka nas druga wizyta. Aktualny dokument identyfikacyjny dla psa można sprawdzić na stronie WET System, używając numeru paszportu lub mikroczipa.

 

Paszport dla psa – koszty

Wyrobienie dokumentu uprawniającego do podróżowania za granicę z psem nie jest darmowe. Oprócz kosztów chipu i obowiązkowych szczepień należy doliczyć jeszcze 100 zł według stawek obowiązujących od 2015 roku. W tej cenie zawiera się opłata manipulacyjna oraz koszt obsługi przez weterynarza wydającego paszport. Legalizacja paszportu będzie wymagana za każdym razem, gdy zaplanujemy wyjazd z pupilem za granicę. Koszt takiej usługi wynosi 26 zł.

Ile trwa wydanie paszportu dla psa?

To, ile czasu poczekamy na paszport, zależy od ważnego szczepienia na wściekliznę. Jeśli jest podana pierwsza dawka, musimy poczekać 21 dni na powstanie przeciwciał u psa i dopiero weterynarz podpisze dokument. Jeśli zwierzak jest w pełni zaszczepiony i zaczipowany, dokument zostanie wystawiony od ręki, ale przed planowanym wyjazdem trzeba go jeszcze zalegalizować, więc dojdzie kolejna wizyta, tym razem u Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Przekraczanie granicy ze szczeniakiem

Przekraczanie granicy ze szczeniakiem

Paszport może otrzymać pies, który ukończył 12 tygodni ze względu na to, że w tym wieku może być już zaszczepiony na wściekliznę. W przypadku młodszego psiaka wystarczy oświadczenie opiekuna, że szczeniak nie miał kontaktu z dzikimi zwierzętami, które są podatne na zakażenie wścieklizną. Taki wyjątek czasami dotyczy też tych psów, które są szczepione pierwszy raz, a nie upłynęło jeszcze wymagane 21 dni. Są to jednak sytuacje wyjątkowe i nie każdy kraj UE uzna samo oświadczenie. Natomiast jeśli podróżujemy z matką i młodymi, to wtedy jej dokument musi zawierać informację, że przed urodzeniem szczeniaków, była zaszczepiona na wściekliznę.

Podsumowanie

Paszport dla psa można wyrobić w uprawnionej do tego przychodni weterynaryjnej, pod warunkiem, że zwierzę jest zdrowe i ma aktualne szczepienia, a także ma mikrochipa. Trzeba pamiętać, że dokument identyfikacyjny trzeba legalizować u Powiatowego Lekarza Weterynarii za każdym razem, gdy wyjeżdżamy, oraz że niektóre kraje mają dodatkowe wymagania dotyczące psa, który przekracza granicę.

Wróć do artykułów