Co oznacza żółta wstążka u psa na smyczy lub obroży?

img-responsive

Żółta wstążka u psa nie jest dekoracją, ale wyraźnym sygnałem do zachowania ostrożności wobec tak oznaczonego zwierzęcia. Ten zwyczaj wziął się stąd, że ludzie mają często nieodpartą chęć, by pogłaskać obcego psa, nie licząc się z tym, w jakiej kondycji psychicznej się znajduje, ani jaka reakcja z jego strony może nas spotkać. Widząc kolor żółty na obroży lub smyczy powinniśmy zachowywać się w określony sposób wobec nieznajomego czworonoga, przede wszystkim, by nie narażać go na stres.

Spis treści:

Żółta wstążka u psa – nie dotykaj obcego zwierzęcia

Zmorą opiekunów czworonogów są obcy ludzie, którzy bez pytania podchodzą do psa i zaczynają go głaskać. Jest to bardzo nieodpowiedzialne, bo nigdy nie wiadomo po pierwsze, jak zareaguje nieznane nam zwierzę, poza tym może być to dla niego nieprzyjemne. By za każdym razem nie tłumaczyć tego różnym osobom, powstał sposób oznaczania psa żółtym elementem. Daje to jasny sygnał by niezależnie od pobudek, w żaden sposób nie zaczepiać tego zwierzęcia. W przypadku, gdy dostrzeżemy żółty element, powinniśmy zachować dystans wobec czworonoga i niezależnie od tego, jak słodko wygląda, nie rzucać się do jego głaskania. Najlepiej w ogóle nie podchodzić do niego, a tym bardziej z własnym psem.

Przed czym ostrzega żółta wstążka u psa?

Żółta wstążka przyczepiona do psiej obroży to wbrew pozorom nie ozdoba, ale ważna informacja dotycząca czworonoga. Ten symbol może też występować pod inną postacią w żółtym kolorze. W każdym przypadku jest ostrzeżeniem, by zachować czujność i ostrożność w stosunku do tak oznaczonego psa. Zazwyczaj wiąże się z potrzebą zwierzęcia do większej przestrzeni, a tym samym nietolerancji dla obcych, niechęci do bycia dotykanym przez nich oraz ogólne wymagania niezakłócania spokoju. Żółta wstążka u psa ostrzega czasem ludzi przed potencjalnym niebezpieczeństwem, gdyby psa można łatwo wytrącić z równowagi, ale nie jest to wyłączny powód. Czworonóg może być np. lękliwy i źle znosić zaczepki obcych. Wybór żółtego koloru nie jest przypadkowy. Podobnie jak w sygnalizacji świetlnej wskazuje na zachowanie ostrożności, tak i w tym przypadku ma zwiększać czujność. Niekoniecznie jest to związane z agresją psa, ale bardziej z dbałością o komfort i szacunek dla potrzeb czworonoga, który nie jest maskotką, którą można dowolnie dotykać.

Yellow Dog Project – ruch na rzecz psów

Oznaczenie obroży lub smyczy psa na żółto ma charakter uniwersalny, co oznacza, że ta symbolika jest rozpoznawana również za granicą. Wiąże się to z międzynarodowym ruchem na rzecz opiekunów czworonogów z większą wrażliwością i potrzebami spokoju. Można nawet powiedzieć, że do Polski dopiero wchodzi ten sposób ochrony psa, podczas gdy w Europie Zachodniej został bardzo spopularyzowany i jest chętnie stosowany. Dzięki inicjatywie Yellow Dog Project nie trzeba za każdym razem tłumaczyć zbyt entuzjastycznym miłośnikom psów, by nie dotykali naszego podopiecznego. Jest to szczególnie praktyczne w obcym kraju, gdzie bariera językowa lub kulturowa utrudniałaby nam wyjaśnienie szczególnych potrzeb naszego zwierzaka. Dalekowzroczne cele ruchu Yellow Dog Project dotyczą również poszerzania świadomości, że zwierzę nie jest zabawką, ale istotą z własną psychiką i potrzebą poczucia bezpieczeństwa. To, co wydaje się miłe dla człowieka, może być męczące dla futrzaka. Żółta wstążka przypomina o zachowaniu zasad zdrowego rozsądku oraz kultury, która obowiązuje również w kontaktach ze zwierzętami domowymi.

Żółta wstążka u psów – które czworonogi powinny ją nosić?

Żółte oznaczenie nie musi się nam jednoznacznie kojarzyć z potencjalnym atakiem psa. Przyczyną ochrony może być np. podeszły wiek zwierzęcia, a tym samym wymagania spokoju. Również psy podczas choroby lub rekonwalescencji mogą mieć potrzebę zachowania dystansu. Wreszcie sam opiekun, może nie życzyć sobie, by jego pupil się spoufalał z obcymi. Żółta wstążka jest zalecana dla psów strachliwych albo nerwowych w trosce o ich komfort psychiczny. Inne powody to np. trwający okres adaptacyjny, po wzięciu zwierzęcia ze schroniska. Czasem dany pies ma traumę i źle znosi kontakt z obcymi. To również daje powód, by dodać żółty element do jego obroży. Wreszcie psy pracujące i asystujące niewidomym osobom nie powinny być dotykane i zaczepiane przez obcych, a brak wyczucia ze strony takich osób można mitygować właśnie za pomocą stosownego oznaczenia.

Jak zachować się, gdy zauważymy żółtą wstążkę u psa?

Nawet jeśli bardzo lubimy psy, warto wpierw dokładnie poobserwować zachowanie zwierzęcia, zanim się do niego odezwiemy, a tym bardziej dotkniemy. Te zasady obowiązują zawsze w kontaktach z obcymi czworonogami, ale zwłaszcza, jeśli zaobserwujemy u psa żółte oznaczenie, powinniśmy zachować spokój i dystans. W żadnym razie nie możemy dotykać psa, a najlepiej się do niego nawet nie przybliżać, by nie narażać go na stres. Oczywiście, możemy spytać opiekuna, z jakiej przyczyny pies jest chroniony żółtą wstążką i może się zdarzyć, że po porozumieniu pozwoli nam pogłaskać pupila, ale zawsze obowiązuje wyraźna zgoda takiej osoby. Bardzo ważne jest też nie podchodzenie z naszym psiakiem do innego z żółtą wstążką nawet na przywitanie, bo mogą być tego negatywne konsekwencje.

Jak oznaczyć swojego psa na żółto?

Żółta wstążka na smyczy psa

W przypadku Yellow Dog Project tylko kolor ma znaczenie, natomiast nie ma wyraźnych standardów, dotyczących samego elementu. Możemy więc użyć chusty, sznurka lub wstążki, pamiętając jednak, że musi być to przede wszystkim widoczne, a więc wystarczająco duże i wyraźnie wyeksponowane na obroży lub smyczy.

Na koniec

Nawet jeśli nie jest obecna żółta wstążka u psa, powinniśmy zachować ostrożność wobec obcego czworonoga. Z drugiej strony możemy tego wymagać w kontaktach z naszym pupilem, bo nie jest często w jego interesie, być zaczepianym przez nieznajomych ludzi, pomijając sytuacje, gdy futrzak jest wyjątkowo przyjacielski i sam łaknie kontaktu. Oznaczenie na żółto powinno zawsze kojarzyć się natomiast z dystansem i zachowaniem szczególnej ostrożności wobec psa, ponieważ ma z pewnością to swoje ważne przyczyny.

Wróć do artykułów