Jak zrobić atrakcyjny i wytrzymały szarpak dla psa?

img-responsive

Możesz wykonać samodzielnie szarpak dla psa, a przy mocnym splocie będzie on długo spełniał swoje zadanie. Jest to zabawka szczególnie lubiana przez psiaki, wzbudzająca w nich entuzjazm i chęć do zabawy. Szarpak służy głównie do siłowania się z psem, ale też treningu, dlatego warto wykonać dla pupila taki gadżet.

Spis treści:

Do czego służy szarpak dla psa?

Szarpak to zabawka dla psa wykonana w całości z ciasno splecionej tkaniny układającej się we wzór przypominający kostkę. Dzięki użytemu materiałowi jest jednocześnie giętki i wystarczająco twardy, by pies mógł w szarpaku zatopić zęby i bawić się w siłowe odbieranie opiekunowi lub drugiemu psu. Zabawka imituje naturalną zdobycz, dlatego aktywność z jej udziałem jest atrakcyjna i psiak angażuje się w nią z całą energią. Pełnego werwy zwierzaka można porządnie zmęczyć za pomocą szarpaka, tak że po szaleństwo spokojnie uda się na legowisko dla psa i zaśnie zadowolony.

Własnoręczne wykonanie szarpaka dla psa – dlaczego warto?

W sklepie zoologicznym można kupić gotowy szarpak, ale każdy może też wykonać go sam bez nakładów finansowych oraz według własnego pomysłu. Samodzielne wykonanie szarpaka dla psa pozwala na indywidualny dobór kolorów, dodatków, a przede wszystkim rozmiaru, bo trzeba go dostosować do gabarytów zwierzęcia. To świetne rozwiązanie dla opiekunów futrzaków, które codziennie bawią się szarpakiem. Intensywnie eksploatowany gadżet nie wytrzymuje zbyt długo i wtedy przestaje spełniać swoje funkcje. Szkoda jednak pozbawiać atrakcyjnej zabawki swojego pupila Dzięki temu, że możesz zrobić szarpak sam, możesz bez sentymentów wyrzucić stary i podarty, podmieniając go na nowy, a twój pies może wciąż bawić się znów w taki sposób, jak lubi.

Jakiego materiału użyć na szarpak dla psa?

Jedną z podstawowych kwestii przy wykonaniu szarpaka jest dobór materiału, z którego będzie wykonany. Powinien być nie tylko wytrzymały i w miarę szorstki, by nie ulegać rozdarciu. Nie powinien to być śliski materiał, bo będzie mniej wygodny do schwytania i utrzymania w zębach przez zwierzę. Ponieważ pies trzyma szarpak długo w pysku, materiał nie powinien być też toksyczny. Dlatego najlepiej używać starych i spranych tkanin, bo wtedy barwnik jest już w dużym stopniu wypłukany. Bardzo dobrze sprawdzają się jako surowiec na szarpak kocyki polarowe np. z legowiska dla psa lub stare t-shirty. Tkaniny mogą być w dwóch kolorach, bo wtedy splot jest bardziej atrakcyjny wizualnie i odrobinę łatwiej go wykonać, ale równie dobrze sprawdzają się jednokolorowe szarpaki.

Wykonanie szarpaka dla psa krok po kroku

Do wykonania szarpaka przygotuj długą tkaninę oraz ostre nożyczki. Wytnij cztery pasy o szerokości dostosowanej do wielkości psa. Rozłóż je poziomo na blacie i następnie zawiąż końcówkę w supeł. Jeśli masz wariant dwukolorowy, to dwa pasy pierwszej barwy będą zawsze ułożone poziomo, a drugie podczas splotu będziesz rozkładał po obu stronach, tworząc uszka, które zaciska się na poziomych pasach w pierwszym kolorze. Po zaciśnięciu powstaje wzór kostki, po czym tworzy się kolejna warstwa. Cała czynność wykonywania splotu polega na powtarzaniu tej sekwencji do momentu, gdy długość szarpaka będzie odpowiadać twoim potrzebom. W przypadku użycia jednego koloru możesz wykorzystać inną technikę. Tu podobnie cztery docięte pasy zawiązujesz w supeł, ale trzymasz go w ręku od dołu, a poszczególne pasy układasz nad sobą w kierunku ruchu wskazówek zegara, a ostatni pas przewlekasz przez nie tak, że powstaje wzór kostki. W miarę postępu prac układa się on coraz prościej. Na koniec w obu przypadkach zawiązujesz supeł, podobny do tego, który był na początku i zabawka jest gotowa do użycia. Całość wykonania nie powinna zająć więcej niż 30 minut, łącznie z docięciem pasów.

Dodatki do szarpaka

Dodatki do szarpaka dla psa

By zabawka stała się jeszcze bardziej atrakcyjna, możesz przez supłem kończącym dodać piłkę np. tenisową. W tym celu przedziuraw ją na wylot jak koralik i przepleć przez szarpak, a następnie zawiąż supeł. Można też na zakończenie dodać mopa z drobnymi frędzlami, dzięki czemu szarpak stanie się jeszcze bardziej zachęcający psa do zabawy. Istnieją też warianty z rączką, by łatwiej przychodziło opiekunowi siłowanie się z psem, ale ostatecznie pomysł i wykonanie danego rodzaju szarpaka zależy tylko od ciebie i tego, co lubi twój pies.

Szarpak dla małego psa

Nie tylko silne psy lubią bawić się szarpakiem. Instynkt do rywalizacji budzi się nawet u najmniejszych ras, ale dla małych pyszczków szarpak musi być delikatniejszy. W tym przypadku pasy do jego wykonania powinny mieć 2-5 cm, a ewentualne dodatki jak piłeczka rozmiarami powinna odpowiadać psiakowi.

Szarpak dla dużego psa

Zabawka, która będzie używana przez psa o dużej sile, musi być wystarczająco mocna, by nie została rozerwana przy pierwszym szarpnięciu. W tym przypadku materiał musi być wycięty w pasy o szerokości ok. 15 cm, dzięki czemu powstanie gruby i wytrzymały szarpak na silne szczęki dużego psa. Splot musi być mocny, podobnie jak materiał oraz węzeł na początku i końcu, by gadżet nie rozpadł się za szybko. Możesz też dorobić uchwyt, bo nacisk szczęki silnego psa nie pozwoli ci zbyt długo mieć przewagi podczas trzymania szarpaka za sam supeł.

Szarpak dla psa – propozycje zabawy

Szarpak dla psa - zabawy

Szarpak jest zabawką o wielu zastosowaniach, bo psiak może bawić się nią z powodzeniem samodzielnie, albo siłować się ze swoim opiekunem. Dla twojego psa zabawa w przeciąganie da mu wiele radości. Przy okazji można z nim trenować wykonywanie komend „puść” lub „zostaw”. To również świetne rozwiązanie na wspólne igraszki dwóch psów, które będą próbowały w zabawie odebrać sobie szarpak. Jeśli twój zwierzak nie wykazuje zainteresowania taką aktywnością, możesz też zachęcić go do zabawy, zaczepiając go szarpakiem, tak by go chwycił, a nawet przyczepić zabawkę do smyczy i pociągnąć za sobą, by zainteresowała zwierzaka. Gdy twój pupil przyzwyczai się już do gadżetu, nie będzie chciał się z nią rozstawać. Dlatego po zabawie możesz pozwolić na odniesienie szarpaka na legowisko dla psa, bo wiele zwierzaków lubi składować skarby na swoim posłaniu. Dzięki temu też łatwiej będzie potem znaleźć zabawkę.

Na zakończenie

Wiesz już jak wykonać szarpak dla psa samodzielnie i dodać własne elementy podnoszące atrakcyjność zabawki. Twój psiak będzie szczęśliwy, bawiąc się takim gadżetem, a ty możesz mieć satysfakcję z zaoszczędzonych pieniędzy na nową psią zabawkę. Podczas wspólnej aktywności z użyciem szarpaka wzmocnisz relacje ze zwierzakiem, a przy okazji możesz go uczyć komend.

Wróć do artykułów