Golden retriever – wesoły i zrównoważony towarzysz człowieka

img-responsive

Golden retriever to silny, inteligentny i przyjacielski pies, który szybko się uczy, bardzo zżywa się z opiekunem i jest relatywnie prosty w pielęgnacji i wychowaniu. Jak każda rasa jest jednak obarczony słabszymi stronami, które trzeba wziąć pod uwagę w wyborze idealnego psa dla siebie. Golden sprawdzi się jako pies rodzinny z zastrzeżeniem, że musi dostawać dużo uwagi od człowieka oraz trzeba mu zapewnić dużą dawkę aktywności.

Spis treści:

Waga Pies: 29 - 34 kg
Suka: 24 - 29 kg
Wysokość w kłębie Pies: 56 - 61 cm
Suka: 51 - 56 cm
Kraj pochodzenia Anglia
Długość życia 10 - 12 lat
Charakter łagodny, energiczny, przyjacielski

Pochodzenie i historia rasy Golden retriever

Golden retriever jest rasą cenioną na całym świecie i choć nie jest to widoczne na pierwszy rzut oka, był to pierwotnie pies myśliwski z przeznaczeniem na ptactwo. Twórcą rasy był arystokrata i angielski hodowca psów, sir Dudley Marjoribanks, baron Tweedmouth. Przyjmuje się, że pod koniec XIX w. wskutek wyselekcjonowania genów innych retrieverów, powstała odmiana o złotym umaszczeniu. Z pojawieniem się tej rasy wiąże się też pewna legenda. Głosi ona, że baron odkupił od trupy cyrkowej z Rosji kilka owczarków o złotej sierści, skrzyżował je ze swoimi psami i w ten sposób powstała hodowla Goldenów. Kynolodzy jednak są zdania, że psy myśliwskie nigdy nie były przypadkowo mieszane i skłaniają się ku wersji, że Marjoribanks wyselekcjonował inne psy myśliwskie o złotym umaszczeniu z sukami nieistniejącej już odmiany tweed water spaniela, skrzyżował z retrieverem i w ten sposób powstała obecna postać Goldenów. Ta rasa ostatecznie została uznana przez angielski Kennel Club dopiero w 1920 roku. W latach trzydziestych zdobyła dużą popularność w Stanach Zjednoczonych, nie tylko jako pies-towarzysz, ale również jako aktor w spotach reklamowych i filmach. W Polsce Goldeny są obecne dopiero od lat 90., ale cieszę się wielką sympatią, więc ich popularność ciągle rośnie.

Nazwa rasy

Pierwszy człon nazwy – Golden – wskazuje na złocistą barwą sierści. Drugi pochodzi od funkcji, jaką miała wpierw spełniać ten pies, tzn. aportować (z ang. retriever). I rzeczywiście, Golden przynosił ustrzelone ptactwo do swojego właściciela, a do dziś uwielbia aktywności typu aportowanie kija wrzuconego do wody.

Wygląd psów Golden retriever

Dorosły Golden osiąga dojrzałość około roku i w tym czasie kilkakrotnie zwiększa swoją wielkość i masę. W pełni dojrzały osobnik jest wysoki i dość masywny, przy czym wyraźnie pies jest potężniejszy od suczki. Kwestie wagi nie są ją przestrzegane wzorowo i obecnie dopuszczalne różnice dotyczą cech osobniczych oraz płci.

Rodzaj sierści

Sierść u Goldenów jest dwuwarstwowa, długa i lekko falując, w różnych odcieniach złotego koloru. Ze względu na myśliwskie korzenie te psy są wyposażona w gruby podszerstek, chroniący je przed zimnem oraz gorącem. Na szyi z sierści tworzy się u nich kryza, a na tylnych łapach tzw. portki.

Umaszczenie

Zgodnie z nazwą umaszczenie jest zawsze w odcieniu żółtym i nie ma odstępstw od tej zasady. Dopuszczalne są odcienie jasnozłoty, jasnokremowy lub biszkoptowy. Retriever, który rodzi się z białą sierścią lub brązową, nie jest zaliczany już do rasy Golden.

Zdrowie u rasy Golden retriever

Te psy są silne i wytrzymałe, ale słabym punktem u Goldenów są oczy. Zaniedbana zaćma częsta u tej rasy może prowadzić do ślepoty. Często chorują też na raka i jest to najczęstszą przyczyną zgonów, więc należy psy regularnie badać pod tym kątem. Ze względu na szkielet i stawy nie można dopuścić u nich do nadwagi, bo zbyt masywna sylwetka wpłynie na problemy z układem ruchu. Inną przypadłością, której ryzykiem są obarczone Goldeny to skręt żołądka. Dlatego jest wskazane, by posiłki porcjować na kilka mniejszych. Należy też powstrzymać psa od intensywnej aktywności bezpośrednio po jedzeniu.

Charakter Golden retrievera

Psy rasy Golden retriever łączą w sobie najlepsze cechy towarzysza człowieka, czyli wesołe usposobienie przy jednoczesnej równowadze emocjonalnej, umiarkowanym temperamencie oraz dużej inteligencji i przywiązaniu do człowieka. Bardzo ważna jest dla nich współpraca z opiekunem i to sprawia, że są posłuszne, jeśli zostaną właściwie ułożone. Odznaczają się łagodnością, co nie znaczy jednak, że są ospałe. Goldeny są pełne energii i chęci do podejmowania aktywności. Są bardzo emocjonalne, dlatego nie nadają się dla nerwowych osób, które podnoszą głos. Są przyjacielskie dla otoczenia oraz towarzyskie, więc będą zawsze chciały przebywać blisko ludzi. Łatwe do szkolenia, pojętne oraz chętne do wykonywania poleceń. Bardzo źle znoszą samotność, więc nie można ich trzymać w kojcach. Rzadko reagują agresją i jeśli do tego dojdzie, wynika to z błędów wychowawczych lub przykrych zdarzeń z przeszłości, które spowodowały traumę. Golden nie jest psem obronnym, więc nie należy się spodziewać takich zachować w razie zagrożenia.

Odżywianie

Pies tej rasy ma spore potrzeby kaloryczne, z tego powodu wydatki na żywienie mogą u dorosłego psa sięgnąć 300-400 zł. Podstawą diety powinna być pełnowartościowa karma przeznaczona dla tej rasy z przewagą mięsa i dodatkiem warzyw i zbóż.

Pielęgnacja Goldenów

Przygotowując dom na przybycie nowego lokatora, należy zadbać o wydzielenie specjalnej przestrzeni, w którym powinno znaleźć się legowiska dla Golden Retrievera oraz zabawki. Kącik powinien być spokojny, ale w niewielkiej odległości od ludzi, by psiak czuł się bezpiecznie i szybko się zaadoptował do nowej sytuacji. Ta rasa najlepiej czuje się w domu. Można legowisko dla psa umieścić na zewnątrz, ale tylko na odpoczynek w ciągu dnia, a w razie budy nie powinien w niej spędzać zbyt dużej ilości czasu.

Goldeny uwielbiają się kąpać, co się dobrze składa, bo ich sierść wymaga, by raz na jakiś czas umyć ją psim szamponem i porządnie wyczesać. Te psy dość mocno linieją w domu przez cały rok, więc trzeba się dodatkowy nastawić na częste sprzątanie. Zaniedbanie w czesaniu prowadzi do filcowania sierści i powstają trudne do rozplątania kołtuny. Co najmniej dwa razy w tygodniu należy psa porządnie wyczesać prostą drucianą szczotką zakończoną gładkimi igłami. Ponadto Golden ma sporo podszerstka, który należy wyczesywać trymerem poprzecznym. Dzięki temu zmniejszy się ilość fruwającej sierści po domu. W razie kołtunów czy problemów z rozczesaniem można użyć odżywki w sprayu, zwłaszcza że tego psa czesze się zawsze na mokro, by sierść się nie elektryzowała.

Opieka i wychowanie

Jest to rasa prosta do prowadzenia, ale i tak trzeba poświęcać sporo uwagi swojemu psu, ze względu na jego potrzeby emocjonalne. Trzeba zacząć go szkolić i wychowywać już szczeniaka, nawet w krótkich sesjach, by później jako dorosły pies był posłuszny i dobrze funkcjonował. Trzeba się przy tym wykazać cierpliwością konsekwencją, by okiełznać charakter Goldena. Niestety jego cecha szybkiej nauki działa w dwie strony i złe nawyki też szybko przyswaja.

Potrzeba ruchu

Goldeny uwielbiają się ruszać i jeśli ich potrzeba aktywności nie zostanie spełniona, mogą się frustrować. Będzie się to przejawiać m.in. niszczeniem rzeczy w mieszkaniu podczas nieobecności domowników. Dlatego w ciągu dnia powinien być choć jeden długi spacer, na którym się psiak wybiega oraz pobawi z opiekunem.

Dla kogo polecany jest Golden retriever?

Nie przez przypadek Goldeny często są wykorzystywane w reklamie, gdzie prezentują się jako pies rodzinny. Cierpliwy i opiekuńczy pies tej rasy to dobry wybór do domu, gdzie są dzieci. Będzie ich strzegł i wesoło z nimi harcował, a dzięki równowadze psychicznej ma większą tolerancję na dziecięce pomysły. Właśnie ze względu na cechy osobowości pies tej rasy najlepiej sprawdza się jako pies rodzinny. Dom z ogrodem to miejsce, gdzie Golden będzie czuł się optymalnie, ale nawet w bloku przy dużej ilości spacerów i ruchu można z powodzeniem zapewnić mu właściwe warunki do życia.

Łagodne usposobienie, łatwość szkolenia i duża chęć współpracy z człowiekiem sprawia, że Goldeny są wykorzystywane w dogoterapii oraz dla osób niewidomych w roli psa przewodnika. Ponadto czuły węch sprawia, że często pracują jako psy policyjne przy wykrywaniu narkotyków oraz jako psy ratownicze. Mankamentem przemawiającym na niekorzyść tej rasy jest duża ilość sierści, więc osoby alergiczne mogą mieć z tym problem. Trzeba też wziąć pod uwagę koszt utrzymania dużego psa o sporych potrzebach kalorycznych.

Cena szczeniaka rasy Golden retriever

Koszt szczeniaka rasy Golden retriever waha się w przedziale 5-6 tysięcy. Tyle zapłaci się za zwierzę z rodowodem. Różnice w cenie mogą wynikać z odmiany umaszczenia, oraz tego, czy rodzice są np. championami. Psiak bez rodowodu będzie kosztował mniej, około 3 tysięcy, ale trzeba dobrze sprawdzać źródło pochodzenia, by nie trafić na psa genetycznie obciążonego. Dlatego decydując się na szczeniaka tej rasy, należy nie tylko korzystać z renomowanej hodowli, ale też zapytać hodowcę o aktualne badania i prześwietlenie malucha.

Na koniec

Golden retriever podbił serca ludzi na całym świecie. Jest to wesoły, przyjacielski pies o pięknym i majestatycznym wyglądzie. Jest mocno przywiązany do opiekunów i łagodny wobec dzieci, dlatego to jeden z lepszych wyborów dla rodziny. Jednak jak w przypadku każdej rasy Golden ma swoje potrzeby i wymagania, których spełnienie warunkuje czy będzie zadbany i zdrowy, a tym samym szczęśliwy. Dlatego trzeba odpowiedzialnie wybrać rasę, bo np. w tym przypadku, nie może być to w żadnym razie pies podwórkowy.

Wróć do artykułów