Doberman – czujny stróż i wierny towarzysz

img-responsive

Doberman to pies o dużej muskulaturze i sile, a jednocześnie dystynkcji i elegancji. Charakter i predyspozycje tego psa pozwalają ukształtować go na doskonałego stróża oraz towarzysza. Doberman ma tendencje do dominowania i będzie pilnował swoich granic, więc musi mieć konsekwentnego opiekuna z doświadczeniem w wychowaniu i trenowaniu niezależnych ras.

Spis treści:

Waga Pies: 40 - 45 kg
Suka: 32 - 35 kg
Wysokość w kłębie Pies: 66 - 72 cm
Suka: 61 - 68 cm
Kraj pochodzenia Niemcy
Długość życia 10 - 12 lat
Charakter energiczny, czujny, oddany, dominujący

Pochodzenie i historia rasy dobermana

Doberman należy do grupy pinczerów i jest ich największym przedstawicielem. Rasa ta ma swoje korzenie w Niemczech, gdzie w XIX w. poborca podatkowy i jednocześnie hycel – Fryderyk Ludwik Dobermann – wyhodował tę rasę. Wśród psów, które odławiał, selekcjonował te najbardziej agresywne i krzyżował je z rottweilerami, psami rzeźnickimi m.in. buldogami oraz innymi rasami jak owczarki, wyżły oraz pinczery krótkowłose. W ten sposób zostały utrwalone kluczowe dla dobermana cechy jak czujność, łowność oraz pewność siebie, a także łatwość w szkoleniu do pracy.

Dawniej dobermany służyły do zwalczania dużych gryzoni w miastach. Były również wykorzystywane do pracy w policji ze względu na swoje cechy. Z czasem rasa była uszlachetniania poprzez krzyżowanie z manchester terier i greyhound. W 1899 roku doberman zostaje wyodrębniony jako rasa i rok później wpisany zostanie do Niemieckiej Księgi Rodowodowej. W 1910 doberman został uznany oficjalnie za psa służbowego. W Polsce pierwsze takie psy pojawiły się prawdopodobnie w 20-leciu międzywojennym, ale pewne informacje są dopiero z lat 60. XX wieku. Obecnie hodowle dobermanów w Polsce są na bardzo dobrym poziomie, nie ustępując w niczym innym krajom.

Nazwa rasy

Jest to jedna z nielicznych sytuacji, gdy nazwa rasy odnosi się bezpośrednio do nazwiska hodowcy, który ją stworzył. Niestety, Fryderyk Ludwik Dobermann nie zostawił dla kynologów żadnych notatek z początków swoich hodowli. Wiadomo jedynie, że posiadał on błękitną lub szarą sukę z cechami pinczera, która zapoczątkowała mioty z odmianą, która z czasem stała się rasą dobermanów.

Ciekawostki

Choć wzorcowy jest czarny lub czekoladowy doberman, to zdarza się gen hamujący ciemną pigmentację. Wtedy mamy do czynienia z psem w kolorze blue lub białym. Te ostatnie, choć wyglądają ładnie, mogą mieć problemy zdrowotne, nie są uznawane przez hodowców za rodowe i nie rozmnaża się ich.

Wygląd psów rasy doberman

Psy tej rasy są proporcjonalne zbudowane, o wyraźnej muskulaturze. Sylwetka wpisuje się w kwadrat, głowa jest płaska, a szyja smukła. Wysoko osadzonych uszu już obecnie się nie podcina, podobnie jak ogona, któremu pozwala się luźno zwisać.

Rodzaj sierści

Gładka i przylegająca sierść u dobermana potrafi przy odpowiedniej pielęgnacji lśnić, dodając psu eleganckiego wyglądu. Brak podszerstka powoduje, że doberman będzie łatwo marzną, więc trzeba zapobiegać sytuacji, gdy zbyt długo przebywa na dworze w złą pogodę.

Umaszczenie

U dobermanów występuje głównie kolor czarny lub czekoladowy z podpaleniem w odcieniu kasztanowym: na policzkach, nad oczami, łapach i klatce piersiowej oraz na spodniej części ogona i szyi.

Zdrowie u dobermanów

Z psem tej rasy nie będziesz częstym gościem gabinetu weterynaryjnego, bo dobermany są silne i odporne. Cierpią niestety na przypadłość wszystkich dużych ras, czyli dysplazję stawów. Prócz tego częściej niż u innych ras mogą pojawić się u dobermanów przypadłości związane z niedomaganiem mięśnia sercowego. Zaleca się też regularnego sprawdzania stanu wątroby. Rasę mogą też dotknąć dziedziczne choroby oczu np. przerost trzeciej powieki. Dobermany mogą się przeziębić w okresie jesienno-zimowym ze względu na słabą izolację termiczną, więc zaleca się specjalne ubranko na treningi na dworze w czasie słoty.

Charakter

Wbrew obiegowej opinii doberman nie jest psem agresywnym, choć ma niski próg pobudzenia. Oznacza to, że sprowokowany, nie pozostanie dłużny. Jest to rasa z wieloma pozytywnymi cechami jak wierność i oddanie swojej ludzkiej rodzinie. Doberman jest karny i posłuszny, jeśli zostanie dobrze wychowany. Jest to pies o niezwykłej czujności i zmyśle obserwacji. Dobrze ukształtowany doberman jest rozważny i nie reaguje impulsywnie. Nie będzie to jednak pies, który się będzie dobrze chował z innymi zwierzętami, które może najwyżej tolerować. Podobnie będzie z psami spotykanymi na spacerze. Osobowość u tej rasy jest silna, nie można go zdominować, a na agresję może zareagować, występując przeciwko opiekunowi. Od samego początku doberman był stworzony do pracy, więc jest on pełen zapału i chęci wykonywania zadań. Kolejną cechą, na którą trzeba wskazać, jest plastyczność psychiki tego psa, to znaczy, że jego ukształtowanie zależy od opiekunów. Pełną dojrzałość psychiczną osiąga dopiero około 3 roku życia i do tego czasu trzeba zadbać, by pies nie przejął dominacji w domu. Pomimo tego, że dobermany uchodzą za groźne psy i jest to w pełni uzasadnione, nie są umieszczane na liście psów niebezpiecznych, bo właściwe ułożenie psa nie dopuszcza do ich niekontrolowanych zachowań.

Odżywianie dobermanów

Jak każdy pies dużej rasy o wysokiej aktywności pokarm dobermanów musi być kaloryczna z wysoką zawartością składników odżywczych. Trzeba też zwracać uwagę w przypadku podawania karmy domowej na właściwą suplementację wzmacniającą stawy tych psów. By chronić je przed niestrawnością lub skrętem żołądka te żwawe psy po karmieniu trzeba zachęcić do spokoju. Po posiłku doberman koniecznie musi udać się na legowisko dla psa i odpocząć tam, zanim wróci do swojej zwykłej aktywności.

Pielęgnacja psów rasy doberman

Brak podszerstka jest zaletą, jeśli chodzi o pielęgnację dobermana. Nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, a lśniący wygląd sierści można uzyskać dobrą dietą i wyczesywaniem specjalną rękawicą. Można też przecierać sierść zwilżoną szmatka po spacerze. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że jest to pies, który z tego powodu będzie też łatwo marznąć, więc nie można pozostawiać go na zewnątrz ani spacerować z nim długo, gdy jest zimno. Z jednej strony trzeba zadbać o aktywność psa, ale również o jego należyty wypoczynek zwłaszcza po posiłku lub intensywnym treningu na spacerze. Legowisko dla dużego psa będzie odpowiednim wyborem dla tego muskularnego pinczera, bo mimo smukłych kształtów dorosły doberman osiąga spory rozmiar.

Opieka i wychowanie

Pies mimo gabarytów może być trzymany w mniejszym mieszkaniu, jeśli będziesz dużo z nim spacerować. Doberman wymaga dużo uwagi i źle znosi chwili samotności, więc będzie chciał być blisko opiekuna, również gdy odpoczywa. Legowisko dla dobermana powinno mu zapewnić ciepło, bo brak podszerstka powoduje szybsze marznięcie. Podczas szkolenia zachowaj stanowczość, ale i łagodność wobec swojego pupila, bo wszelka agresja ma bardzo negatywne skutki dla dobermana i traci on zaufanie do człowieka. Trzeba uważać, by nie pobudzać u psa tej rasy instynktu łowieckiego, bo zacznie gonić za mniejszymi stworzeniami – wszak kiedyś do tego był wykorzystywany. Socjalizacja psa musi być przeprowadzana od wczesnych miesięcy, ale nigdy nie będzie to pies zbytnio towarzyski.

Potrzeba ruchu u dobermanów

Decydując się na dobermana trzeba pamiętać, że nie obejdzie się bez codziennej intensywnej dawki ruchu, jeśli pies ma się czuć komfortowo. Psy tej rasy są niezwykle energiczne, chętne do zabawy oraz wykonywania poleceń. Wprost uwielbiają uczestniczyć w tym, co wykonuje ich opiekun, dlatego dobermany są świetne w sportach oraz innych aktywnościach zespołowych. Również typowe psie zabawy jak przeciąganie liny czy aportowania będzie im sprawiać radość i będzie też okazją do treningu posłuszeństwa, czego nigdy nie zbywa tej rasie.

Dla kogo polecany jest doberman?

Psy rasy doberman potrafią doskonale pełnić służbę policyjną i wojskową i te cechy doceniono w wielu krajach. Są nie tylko psami obronnymi, ale również będą pilnować domu. Ze względu na silny charakter i chęć dominacji przyszły opiekun dobermana również musi się odznaczać konsekwencję, pewnością siebie i niezłomną wola w stosunku do psa. Z drugiej strony musi być to osoba spokojna i zrównoważona, bo agresja przy dobermanie to iskra w składzie z prochem. Nigdy nie można sobie pozwolić na krzyki czy bicie psa, bo to przyniesie odwrotny skutek od zamierzonego. Nadaje się do domu z dziećmi, ale nie należy ich zostawiać samych i trzeba uczyć dzieci, by nie przekraczały granic. Ciągnięcie za uszy czy inne rzeczy, do których są skłonne małe dzieci, może skończyć się tragicznie.

Cena szczeniaka rasy doberman

W Polsce istnieje wiele uznanych hodowli dobermanów i zdrowego szczeniaka od dobrych rodziców można nabyć już od 3 000 zł. Na cenę wpływ będą miały też indywidualne ustalenia hodowcy, więc młody doberman może kosztować nawet 5000 zł. Jeśli zdecydujesz się na dobermana, bardzo ważne jest, byś nabył szczeniaka z zaufanego źródła.

Na koniec

Dobermany to wierne i posłuszne psy pod warunkiem, że się je odpowiednio wychowa. Wbrew obiegowej opinii podsycanej przez popkulturę, nie są to psy niebezpieczne. Jednak ze względu na siłę i mocny charakter muszą być dobrze wyszkolone i podporządkowane opiekunowi, a nie odwrotnie. Ich majestatyczny i dumny wygląd oraz zachwycająca muskulatura ciała podkreślona lśniącą sierścią, wciąż przekonuje wielu miłośników psów do wyboru właśnie tej rasy jako swojego towarzysza.

Wróć do artykułów