Jak oduczyć psa sikania w domu - zacznij od początku!

img-responsive

Każdy nowy opiekun psa zadaje sobie pytanie, jak oduczyć psa sikania w domu. Jest to pierwszy i często najdłuższy etap wdrażania szczeniaka w nowe zasady. Czasami zdarza się, że trening czystości dotyczy też dorosłego psa, zwłaszcza gdy wcześniej było to zaniedbane. Temu też możesz zaradzić. Sprawdź poniższe reguły, zastosuj je i ciesz się właściwym zachowaniem twojego pupila.

Spis treści:

Dlaczego pies sika w domu?

Problem załatwiania się psa w domu może skutecznie zniechęcić do nowego lokatora, dlatego warto jak najszybciej nauczyć go właściwego zachowania. Pytanie, jak wychować psa, by nie sikał w domu to etap, który musi zaliczyć każdy opiekun. Istnieje wiele skutecznych metod, ale wpierw trzeba sobie uzmysłowić, dlaczego pies zachowuje się w ten sposób. W sytuacji, gdy masz do czynienia ze szczeniakiem, zwłaszcza bardzo małym, jest to wynik nie tylko jego braku znajomości zasad, ale też kontroli zwieraczy. Bardzo mały piesek będzie więc popuszczał i nie będzie w stanie tego zmienić, aż troszkę podrośnie. W normalnej sytuacji, gdy szczeniaki są przy swojej matce, to ona zajmuje się sprzątaniem po pociechach. Jeśli do nowego domu trafi piesek kilkutygodniowy, ten obowiązek spadnie na opiekuna. Jeśli futrzak jest już wystarczająco dojrzały do nauczenia się zasad czystości, a nadal załatwia się w domu, może to wynikać np. z problemów z pęcherzem, stresu albo z błędów wychowawczych. Ponadto nawet dobrze ułożony pies, który zostaje sam w domu na wiele godzin i nie dba się o regularność jego wyprowadzania, może nie wytrzymać i załatwić się na podłodze. W tym przypadku wina leży po stronie opiekunów i nie można mieć pretensji do pupila.

Jak oduczyć szczeniaka sikania w domu?

Pies z kijem

Piesek, który skończy już miesiąc, jest gotowy na naukę czystości. Warto przyjąć założenie, że zwierzę chce, by opiekun był z niego zadowolony. To, że nie od razu łapie zasady, nie wynika z jego złej woli. Podczas treningu należy wychodzić ze szczeniakiem nawet co 2 godziny i jeśli uda mu się załatwić na trawnik, trzeba go chwalić głaskaniem lub smakołykiem. Z drugiej strony za każdym razem, gdy zdarzy się wpadka w domu, trzeba wyrazić swoją dezaprobatę. Nigdy nie można bić ani krzyczeć na pieska, ale intonacja ma wyrażać jasny przekaz. Wystarczy pokazać palcem i powiedzieć głośno „nie wolno”. Absolutnie niedopuszczalne jest moczenie pyszczka w kałuży z moczem lub inne barbarzyńskie metody, mające więcej wspólnego ze znęcaniem się nad psem, a nie wychowaniem. Musisz pamiętać też, że w nocy piesek może po prostu popuścić, dlatego legowisko dla szczeniaka powinno być łatwe w czyszczeniu.

Jak oduczyć szczeniaka załatwiania się w domu zaraz po przybyciu?

Pojawia się szczeniak i od razu jest wiele radości i zabawy. Wyposażasz go w zabawki i dopasowane legowiska dla psa, ale pojawia się mały zgrzyt, gdy zdarzy cię wdepnąć w kałużę, którą pozostawia po sobie maluch. Uzbrój się w cierpliwość, bo nie da się w pierwszych dniach nauczyć go manier. Jeśli chcesz sobie ułatwić proces, kup specjalną matę do sikania dla szczeniaków, wtedy przejście na załatwianie się na dworze przejdzie płynniej.

Jak oduczyć psa sikania w domu, gdy wcześniej mieszkał na dworze?

Pies, który spędził większość życia na dworze w budzie lub w boksie, będzie miał trudności z odzwyczajeniem się od załatwiania się natychmiast, gdy poczuje potrzebę. Zmianę zachowania psa zacznij od wyznaczenia mu miejsca w domu z wygodnym miejscem do spania. Jeśli nie wiesz, co będzie właściwe dla niego, producent legowisk dla psów doradzi ci w znalezieniu komfortowego posłania dla danej wielkości i rasy. Po zaaklimatyzowaniu się futrzaka, wyprowadzaj go systematycznie o stałych porach. Gdy pies się zadomowi i pojmie nowe zasady z biegiem czasu zacznie załatwiać swoje potrzeby w czasie spacerów.

Jak odzwyczaić psa od sikania w domu, gdy jest dorosły?

Pies z kijem

Zdarzają się różne sytuacje w przypadku adopcji dorosłego psa, który wcześniej był źle prowadzony. Może zdarzyć się, że nowy lokator mimo dojrzałego wieku nie wykształcił w sobie właściwych nawyków, bo był zaniedbany. W takim przypadku wpierw musi poczuć się komfortowo w nowym domu, bo napięcie i lęk nie sprzyjają nauce. Traktuj psa łagodnie, a nawet wskazane jest legowiska antystresowe dla psa, by przywrócić mu komfort psychiczny. Wtedy przyjdzie czas na wdrożenie nowych zasad, tak by odzwyczaić psa sikania w domu.

Jak oduczyć psa sikania w domu w nocy?

Specyficzną sytuacją jest niewłaściwe zachowanie naszego pupila w godzinach nocnych, podczas gdy w ciągu dnia potrafi powstrzymać się przed brudzeniem w domu. Takie zachowanie może wynikać z przeziębienia lub stresu zwierzęcia, który czuje niepokój w nocy. Jeśli sytuacja w domu jest nerwowa, a przy tym piętrzą się jeszcze pretensje do zwierzęcia za niewłaściwe zachowanie, warto zwrócić się w przeciwnym kierunku. Trzeba wyciszyć futrzaka, dać mu bezpieczną przestrzeń do odpoczynku. Być może legowisko dla małego psa będzie właściwym wyborem, bo zbyt szerokie posłanie nie daje wrażenia ochrony, jak pierwotnie bywało w wilczych norach, z których wywodzą się psy. Przed snem wyprowadź swojego pupila, możesz też dać mu ostatni raz wody przed snem i trzymaj go w cieple, by nie przeziębił pęcherza.

Na koniec

Opieka nad psem to nie tylko radość, ale również obowiązek związany z pielęgnacją i wychowaniem pupila. Trening czystości jest pierwszym i ważniejszym punktem, ale dzięki wrodzonej inteligencji psów oraz ich chęci spełniania oczekiwań opiekuna przejdziesz ten etap skutecznie i w miarę szybko. Pamiętaj, by zastanawiając się jak oduczyć psa sikania w domu, zrezygnować z agresji wobec zwierzęcia, bo to tylko go zastopuje oraz trzymaj się konsekwencji i stałego harmonogramu spacerów.

Wróć do artykułów