Cocker spaniel – oddany rodzinie miłośnik wody

img-responsive

Cocker spaniel jest psem myśliwskim, należącym do płochaczy i aporterów, ale współcześnie jest traktowany raczej jako sympatyczny, wesoły oraz uroczy towarzysz rodziny. Jego przywiązanie do opiekunów, łagodność oraz chęć do zabawy, czynią go chętnie wybieranym pupilem do domu, gdzie są dzieci oraz zwierzęta.

Spis treści:

Waga Pies: 14.5 kg
Suka: 12.5 kg
Wysokość w kłębie Pies: 39 - 41 cm
Suka: 38 - 39 cm
Kraj pochodzenia Wielka Brytania
Długość życia 12 - 14 lat
Charakter radosny, energiczny, oddany, uparty

Pochodzenie i historia cocker spaniela

Spaniele są rasą o długiej historii, bo już w starożytności istnieją wzmianki o psie z pofalowaną sierścią, które zastygał w bezruchu, gdy zwietrzył ptaka. To dokładnie opisuje zachowanie spanieli podczas polowania. Istnieje też rzeźba z psem podobnym do spaniela, pochodząca z czasów Filipa II, ojca Aleksandra Wielkiego. Ten typ psów towarzyszył też w okresie średniowiecza sokolnikom. Zadaniem rasy było odnajdywanie ptaków i wystawianie ich, by człowiek mógł je schwytać w sieć. Można znaleźć wzmianki o tym w źródłach historycznych z początków VIII w., a później w zbiorze praw z 948 r., ustanowione z przez walijskiego księcia. Dużą popularność spaniele zyskały w XVI w. na Wyspach Brytyjskich, gdzie podzielono tę rasę na służącą na lądzie oraz do polowań w wodzie. Cocker spaniele pochodzą od spanieli pomagających przy polowaniach z sieciami, zwanych sitting spanielami. Broń palna używana w późniejszym czasie wyznaczyła im nową rolę. Psy miały przynosić teraz ustrzelone ptactwo, a nie tylko je wypłaszać. W XIX i XX w. istniało już dużo odmian spanieli, a odmiana angielska cocker spaniela powstał dzięki dodaniu genów rasy karłowatej oraz selekcji w obrębie miotów.

Obecna linia cocker spanieli wywodzi się od suczki Betty i psa Franka. W 1879 roku urodził się z tego połączenia czarny cocker spaniel – Obo. Od imienia tego psa nazwano potem całą hodowlę, a najbardziej znanym przedstawicielem był Ted Obo, występujący prawie we wszystkich angielskich rodowodach. W 1893 roku Kennel Club uznał odrębność rasy cocker spaniel. W Polsce rasa pojawiła się w latach 20. XX w. W 1946 roku w American Kennel Club wyodrębniono rasy cocker spaniela amerykańskiego i cocker spaniela angielskiego. Pierwszy wariant jest bardziej wystawowy, a drugi użytkowy.

Nazwa rasy

Słowo „spaniel” pochodzi z języka starofrancuskiego. Mianem „espaigneul”, określano psy hodowane w Hiszpanii do polowań. Z kolei określenie „cocker” wywodzi się od angielskiej nazwy gatunku ptaka – woodcock lub cock – po polsku zwanego słonką. Ta odmiana spanieli była przeznaczona do polowań na ten rodzaj ptactwa.

Ciekawostki

Cocker spaniel należy do psów wodnych. Uwielbia wskakiwać do zbiorników, a jego anatomia odpowiada tym upodobaniom. Na łapach między palcami ma błonkę, która ułatwia mu pływanie.

Wygląd psów rasy cocker spaniel

Cocker spaniele to średniej budowy psy o wyważonej sylwetce. Głowa jest wydłużona o kwadratowej kufie zwężającej się w kierunku nosa. Oczy u tej rasy są rozwarte i błyszczące o ciemnoorzechowym, brązowym lub czarnym kolorze. Charakterystyczne długie uszy zwisają luźno o cocker spaniela i są pokryte jedwabistym falowanym włosem. Ogon jest umiejscowiony na linii grzbietu, pozostawiany w stanie naturalnym.

Rodzaj sierści

Włos u cocker spaniela jest przylegający i gładki na grzbiecie, bardziej obfity na łapach oraz klatce piersiowej, na której występuje gęsta kryza. Na głowie sierść jest jedwabista, ale krótka. Typowe dla cocker spaniela jest falowane się sierści na łapach, uszach oraz dolnej partii tułowia. Pies posiada podszerstek, który chroni go przed zimnem.

Umaszczenie

Maść u cocker spaniela może być w jednym kolorze: czarnym, złotym lub czekoladowym. W wariancie wielokolorowym będą to mieszanki z bielą oraz tricolour, a także lemon, orange, blue lub liver roan. Nie dopuszcza się natomiast cocker spaniela całego białego.

Zdrowie u cocker spanieli

Jako rasa myśliwska cocker spaniel jest odpornym psem, również na zmienne warunki atmosferyczne. Ma jednak tendencje do schorzeń uszu i oczu. Zdarzają się też u niego problemy ze stawami lub układem kostnym i w tym przypadku służy futrzakowi legowisko ortopedyczne dla psa. Sporadycznie występują u cocker spanieli choroby trzustki lub nerek, czasem też alergie pokarmowe.

Charakter cocker spaniela

Cocker spaniel to pies o wesołym usposobieniu, żywiołowy i skory do zabawy. Uwielbia aktywne spędzanie czasu oraz jest przyjaźnie nastawiony do ludzi. Bardzo mocno przywiązuje się do swojej rodziny, potrafi jednak też przy zbytnim pofolgowaniu mu, pozwalać sobie na nieposłuszeństwo. Z drugiej strony jest to pies łatwo przystosowujący się do nowych warunków, więc bez problemu można cocker spaniela zabierać na wakacje. Źle znosi samotność, najlepiej będzie czuł się blisko swojej rodziny, ale potrafi być zbyt natarczywy. Opiekun powinien zareagować, gdy jego pupil zaczyna za bardzo dokazywać i odesłać go na legowisko dla psa, by tam się wyciszył. Może zostać w domu kilka godzin sam i dobrze to zniesie, ale nie może tej rasy trzymać w kojcu. Ponadto cocker spaniel wyróżnia się cierpliwością, czujnością oraz ciekawskim usposobieniem. Nie nadaje się na psa stróżującego, choć doskonale obserwuje otoczenie. Instynkt myśliwski cocker spaniela może wziąć górę podczas spacerów w plenerze, więc trzeba z rozwagą puszczać go luzem.

Odżywianie rasy cocker spaniel

Psy tej rasy są bardzo ruchliwe i z tego względu potrzebują wysokokalorycznej karmy, by zaspokoić swoje potrzeby energetyczne. Musi być to dobrze zbilansowana dieta, bo cocker spaniele mają tendencję do tycia. Najlepiej korzystać z gotowych karm specjalnie dedykowanych tej rasie lub po uzgodnieniu z psim dietetykiem, można przygotowywać posiłki samodzielnie, pamiętając o suplementacji. Mimo niedużej wagi, rasa musi mieć ochronę stawów, ze względu na tendencję do zwyrodnień. Również długa sierść potrzebuje specjalnych składników jak biotyna, cynk i selen, by lśniła i ładnie wyglądała. Ważne jest, by podczas posiłku chronić długie uszy psa przed zabrudzeniem. W tym, celu stosuje się albo bardzo wąską miskę, które uniemożliwia moczenie się uszy psa w karmie, albo można nabyć specjalny kołnierz ochronny dla spanieli.

Pielęgnacja cocker spaniela

By sierść cocker spaniela lśniła i stanowiła ozdobę, musi być należycie pielęgnowana. Kąpiele z użyciem łagodnych detergentów dla tej rasy oraz odżywki ułatwiające rozczesywanie kołtunów to obowiązkowy zestaw kosmetyków. Pies, choć linieje okresowo, powinien być systematycznie wyczesywany szczotką pudlówką, również dlatego, że cocker spaniel uwielbia buszować po krzakach. Zbiera wtedy w sierści rzepy i inne resztki, które trzeba na bieżąco usuwać. Psy tej rasy powinny być też strzyżone w dolnej części łap na okrągło oraz usuwa im się martwą sierść. Kąpiele są bardzo lubiane przez tę rasę, ale trzeba zadbać, by pupil się nie przeziębił. Najlepiej po takim zabiegu wysuszyć go suszarką i zadbać, by jego posłanie było z dala od przeciągów. Pies lubi się wygodnie umościć, więc legowisko dla cocker spaniela powinno być miękkie, i na tyle szerokie, by zwierzę mogło swobodnie się przekręcać. Oprócz sierści na uwagę zasługują długie uszy cocker spaniela. Trzeba systematycznie je czyścić, bo nie mają właściwej cyrkulacji i łatwo może wdać się stan zapalny.

Opieka i wychowanie cocker spaniela

Cocker spaniel jest wdzięcznym psem do opieki. Przyjazny wobec otoczenia nie sprawia ludziom kłopotów, chyba że pozwoli mu się na dominowanie. Szybko jednak wraca na właściwe tory, przy konsekwentnym wychowaniu. Ważna jest socjalizacja cocker spaniela, by przyzwyczajał się do innych zwierząt. W innym razie może w dorosłym wieku reagować na nie agresją. Podczas szkolenia jest chętny do wykonywania zadań i lubi wyzwania. Łatwo się uczy, a smakołyk jest wystarczającym argumentem, by przykładał się do ćwiczeń, bo cocker spaniel to łasuch. Mimo że potrzebują stanowczego prowadzenia ze strony opiekuna, to nigdy nie można wobec spanieli zachowywać się ostro. Są wrażliwe i mogą łatwo zrazić się do człowieka, który zawiedzie ich zaufanie.

Potrzeba ruchu

Ten energiczny pies potrzebuje sporej dawki ruchu. Najchętniej cocker spaniel będzie buszował po krzakach oraz wskakiwał do zbiorników wodnych. Uwielbia również sporty i ta rasa potrafi świetnie sobie radzić w takich dyscyplinach jak agility, flyball czy obedience. Cocker spaniel musi codzienne wyładować nadmiar energii, w innym wypadku będzie niespokojny. Odpowiednio socjalizowany, potrafi też świetnie się bawić z innymi przedstawicielami swojego gatunku na psich wybiegach i szczęśliwy wraca ze spaceru i pada na swoje legowisko antystresowe dla psa, zapadając w głęboki sen.

Dla kogo polecany jest cocker spaniel?

Jest to uniwersalna rasa, więc cocker spaniel sprawdzi się zarówno jako pies rodzinny do aktywnego trybu życia, jak i dla spokojnej osoby. Może mieszkać w bloku, ale świetnie też sprawdzi się jako pies do domku jednorodzinnego. Nie można jednak psa trzymać na zewnątrz, izolując go w kojcu, bo bardzo źle znosi samotność. Nadaje się do domu z dziećmi, ale trzeba pilnować, by młodsze mu nie dokuczały, by nie stracił cierpliwości.

Cena szczeniaka cocker spaniela

W Polsce istnieje wiele zaufanych hodowli cocker spanieli. Za szczeniaka z rodowodem trzeba zapłacić około 4000 zł. W zależności od jego rodziców cena może być wyższa. Najlepiej wybierać zwierzę z hodowli zarejestrowanej w FCI, ale może wtedy koszt podwyższyć się nawet do 5000 zł. Jednak wtedy jest większa pewność, że szczenię posiada właściwą genetykę, a tym samym ma stabilniejszy charakter i dobre zdrowie.

Na koniec

Choć dawniej cocker spaniel służył myśliwym do wypłaszania i aportowania ustrzelonego ptactwa, dziś jest radosnym psem rodzinnym, lojalnym i oddanym, uwielbiającym zabawę oraz psie sporty. Ta rasa wymaga stanowczego traktowania, bo cocker spaniel bywa uparty, ale przy odpowiedniej socjalizacji będzie doskonałym towarzyszem. Wrodzona inteligencja i chęć do pracy powodują też, że bardzo szybko się uczy i łatwo dostosowuje się do nowych warunków.

Wróć do artykułów