Ile trwa ciąża u psa i jak długo przebiega poród?

img-responsive

Jeśli zadajesz sobie pytanie, ile trwa ciąża psa i czy różni się to w zależności do rasy, to w poniższym artykule znajdziesz wszystkie odpowiedzi. Ważne dla opiekuna jest to, by dowiedzieć się, ile trwa ciąża u psa, by właściwie się przygotować na poród, a także odkryć pierwsze objawy, jeśli nie masz pewności, że suka jest szczenna.

Spis treści:

Ile trwa psia ciąża, zanim się zorientujesz?

Dojrzałość płciowa suki pojawia się wraz z pierwszą cieczką, czyli zazwyczaj około 12 miesiąca życia. Nie jest to jednak dobry moment, by była pokryta, bo jej organizm może nie poradzić sobie z porodem. Średnie i duże rasy, które dojrzewają później, czas gotowości do rozrodu mają dopiero około 18-24 miesiąca życia. Najlepszy czas, by suka urodziła zdrowe szczeniaki bez szwanku dla swojego organizmu to dopiero 2 lub nawet 3 cieczka. Pojawia się ona z częstotliwością co pół roku, więc jest czas by to zaplanować. W początkowym okresie po zapłodnieniu nie będzie żadnych sygnałów ciąży u psa. Dopiero w końcowej fazie, czyli w drugim miesiącu suka zaczyna być niespokojna, a obwód jej brzucha w dolnej części wyraźnie się poszerza. Zdarza się jednak też, że ciąża przebiega całkowicie bez objawów i nie zorientujesz się, aż do dnia porodu, że twoja psina jest w odmiennym stanie. Ponadto u psów zdarza się tzw. ciąża urojona, która daje bardzo podobne objawy jak autentyczna. Suka zaczyna robić sobie gniazdo, a w sutkach pojawia się mleko. Taki stan trzeba leczyć, bo pies wariuje, a poza tym może doprowadzić to do stanu zapalnego przewodów mlekowych. Przyczyną ciąży urojonej jest silny instynkt macierzyński. Czasami najłatwiej jest po prostu umożliwić psu posiadania potomstwa, oczywiście pod warunkiem, że szczenięta znajdą potem kochający dom.

Psia ciąża – ile trwa u różnych ras?

U każdej rasy psa ciąża trwa tyle samo czasu, czyli około dwóch miesięcy, a dokładnie jest to 58-63 dni. W 6 i 7 tygodniu ciąży szczenięta mają już w pełni wykształcony układ kostny oraz sierść. Jest to moment, gdy suka szykuje się już do porodu. U psów, które szczeniły się wiele razy, może być sporo potomstwa na raz. Będzie wtedy matka miała problemy z poruszaniem się nawet na krótkie dystanse. Podobnie będzie u ras dużych, gdy brzuch u suki staje się pokaźnych rozmiarów. W tym przypadku legowiska ortopedyczne dla psa są wygodnym miejscem do odpoczynku dla psiej mamy w końcowej fazie ciąży, bo łatwo może na nie wejść oraz zejść, bez narażania się na kontuzję.

Ile trwa ciąża u psa – wczesne objawy

Istnieje wiele oznak, że twój pies jest w ciąży, ale najbardziej oczywistym jest powiększenie się brzucha i sutków oraz wzrost apetytu. Suka będzie też się mościć i znosić różne rzeczy na legowisko dla psa. W ten sposób przygotowuje się na przybycie szczeniąt. Jeśli chcesz mieć pewność, zabierz swoją sukę na badanie USG, co rozwieje wszelkie wątpliwości. Zdarza się, zwłaszcza w późniejszej fazie, że suka staje się niespokojna i wtedy dla wyciszenia przydatne są legowiska antystresowe dla psa, który wpływają pozytywnie na system nerwowy zwierzęcia.

Ile trwa ciąża psa i jak dbać w tym czasie?

Najlepiej zanotuj sobie, kiedy doszło do pokrycia suki, byś wiedział, w jakiej fazie jest obecnie. W ten sposób będziesz mógł właściwie zadbać o jej wysokie potrzeby kaloryczne oraz poczucie bezpieczeństwa. Nie możesz też pozwolić, by w drugim miesiącu skakała i biegała za dużo. Nie wiadomo, ile młodych urodzi suka, zazwyczaj jest to około sześciu szczeniąt. Pamiętaj, że wpierw będą one malutkie, ale szybko urosną, więc będzie potrzeba sporo miejsca, by suka wygodnie się ułożyła, by karmić swoje oseski. Renomowany producent legowisk dla psów dostarczy wystarczająco duże posłanie, by zarówno matka, jak i szczenięta czuły się swobodnie, ale jednocześnie bezpiecznie. Przygotuj się, że akcja porodowa u suki zacznie się nie tylko w nieoczekiwanym momencie dnia lub nocy, ale także w przestrzeni w domu, której byś się nie spodziewał. Klasyczne legowisko dla psa niekoniecznie będzie miejscem, gdzie suka zacznie się szczenić, bo w tym przypadku górę weźmie jej instynkt. Zdarza się, że szczeniaki pojawiają się na świecie dobrze ukryte w domu lub poza nim, np. pod werandą. Suka potrafi się też urodzić w łóżku opiekuna, bo tam czuje się bezpiecznie.

Ile trwa poród psa?

Jeśli obawiasz się akcji porodowej, to pozostań w kontakcie z lekarzem weterynarii. Zazwyczaj jednak suka wiedziona instynktem sama sobie poradzi z porodem. Zajmie się samodzielnie odgryzieniem pępowiny, a także wydaleniem łożysk, które zje, bo są pełne składników odżywczych, które teraz jej będą potrzebne. Gdy nie ma komplikacji, to szczeniaki pojawiają się jedne po drugim, suka je wyliże, by pobudzić oddychanie oraz akcje serca, a za chwilę już są przy sutkach i ssą mleko. Po skończonej akcji warto przenieść cały miot w czyste miejsce i zapewnić absolutny spokój, by suka mogła się zregenerować poprzez sen. Jeśli szczeni się suka rasy miniaturowej, wystarczy legowisko dla małego psa, by cała rodzina się w nim pomieściła. Dla dużego psa trzeba zapewnić sporo przestrzeni dla matki i młodych. W początkowej fazie nie będzie potrzebne osobne miejsce nawet dla biegających szczeniąt, dopóki suka je karmi. Jednak jeśli jakieś młode dłużej zostanie w twoim domu i zacznie podrastać, wtedy przyda się odrębne legowisko dla szczeniaka, by matka mogła odpocząć. Takie wygodne posłanie może być też elementem wyprawki do nowego domu. Szczeniak będzie dzięki temu szybciej adaptował się w kolejnym miejscu, bo zostanie przy nim znajomy zapach.

Na koniec

Wiesz już, ile trwa ciąża u psa oraz jak przebiega poród. Jest to najbardziej naturalna rzecz, której nie musisz się obawiać, nawet jako początkujący hodowca. Ciąża u każdego psa trwa tyle samo, natomiast dojrzałość płciowa jest różna, w zależności od wielkości rasy. By szczenięta urodziły się zdrowe, nie dopuszczaj, by twoja suka została pokryta przy pierwszej cieczce, bo odbije się to na jej zdrowiu. Zadbaj też, by potomstwo twojego psa trafiło do jak najlepszego domu.

Wróć do artykułów