Czip u psa - ile kosztuje i jakie zawiera informacje?

img-responsive

Chip dla psa jest coraz bardziej popularny i spotykany u większości zwierząt, które są pod opieką człowieka. Wszczepia się go też u zwierzaków, które przebywają w schroniskach, są adoptowane lub pochodzą z hodowli. Zwiększa to ich bezpieczeństwo oraz możliwość rozpoznania, kim jest właściciel, gdy pies ucieknie i się zgubi. Czy taki zabieg jest kosztowny i bolesny dla pupila? Jakie dokładnie informacje zawiera czip wszczepiony u psa? Zapraszamy do lektury.

Spis treści:

Jak wygląda chip dla psa i ile kosztuje czipowanie psa w 2024 roku?

Popularne chipy, które są wszczepiane pod skórę nie tylko zwierzętom domowym to malutkie mikroprocesory, na których został uprzednio zapisany numer identyfikujący danego psa lub kota. Jest on zamknięty w dedykowanej i sterylnej otoczce, nie zagraża życiu i zdrowiu zwierzęciu, ani tez nie jest wyczuwalny. Raz wszczepiony chip u psa będzie służył przez całe jego życie do odczytywania danych za pomocą specjalnego urządzenia, które jest przybliżane do jego ciała. 

Jeśli interesuje Cię, ile kosztuje czipowanie psa 2024, nie jest to wygórowana kwota, tym bardziej że inwestujesz w dobro dla swojego pupila. Koszt chipowania psa w Polsce w 2024 roku waha się w zależności od miejsca wykonywania zabiegu, popularności przychodni, producenta urządzenia oraz czy w cenę wliczona jest rejestracja w bazie danych. Zazwyczaj cena waha się między 50 a 120 zł

Oczywiście można spotkać gabinety weterynaryjne, które za taką usługę cenią sobie ponad 200 zł, jednak to rzadkość. Warto zwrócić uwagę, że niektóre miejsca mogą oferować promocje lub akcje darmowego chipowania, które mogą obniżyć koszty dla właścicieli psów​​.

Jakie informacje zawiera chip dla psa?

Sam chip w sobie zawiera jedynie numer dedykowany zwierzęciu. Dlatego, jeśli chcemy uzyskać więcej informacji po jego odczycie, należy najpierw zarejestrować mikrochip dla psa. Rejestracja chipa psa możliwa jest na przykład przez dedykowane do tego aplikacje na telefonie. Wtedy będzie można odczytać nie tylko informacje odnośnie psa, takie jak jego imię czy data urodzenia i pochodzenie oraz rasa, ale także i przede wszystkim nasze jako właścicieli. Dane te są najbardziej potrzebne w momencie, gdy pies się zgubi i będzie trzeba odnaleźć jego dom. W danych można zawrzeć między innymi imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, numer telefonu, email oraz inne przydatne informacje. Niektóre programy pozwalają wprowadzanie notatek i dokumentacji związanej z leczeniem, które może być przydatne dla weterynarzy podczas wizyty.

Jak wygląda wszczepiony chip u psa?

Nieinwazyjny zabieg, jakim jest wszczepienie chipa pod skórę psa to szybki proces polegający na umieszczeniu go za pomocą specjalnego aplikatora. Nie trwa to długo i nie powoduje dyskomfortu odczuwanego przez psa. Zazwyczaj można go znaleźć na karku.

Jak sprawdzić wszczepiony chip psa?

Najczęściej do sprawdzania, czy pies posiada chip,  dochodzi w momencie jego zaginięcia i znalezienia przez osoby trzecie. Placówki weterynaryjne dysponują specjalnym czytnikiem, który umożliwia odczytanie wszystkich informacji zawartych w kodzie chipa dla psa. Modele z funkcją GPS pozwalają określić lokalizację psa przez chip.

Kompleksowo dbając o zdrowie i bezpieczeństwo psa, warto także zainwestować w inne akcesoria, które poprawią jego komfort w codziennym funkcjonowaniu. Odpowiednia i zbilansowana karma, zabawki oraz akcesoria do pielęgnacji sierści to tylko niektóre z nich.

Jako producent legowisk dla psów polecamy: 

Wróć do artykułów