Jak często kąpać psa?

img-responsive

Dbanie o ogólną higienę psiaka jest konieczne, ale może cię nurtować pytanie, jak często myć psa. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bo częstotliwość zabiegów z użyciem wody i detergentu zależy zarówno od wieku psa, jak i jego rodzaju sierści.

Spis treści:

Jak często myć psa, gdy jest mały?

Jako opiekun psa musisz liczyć się z tym, że jego higiena będzie leżała po twojej stronie, co wiąże się również z kąpielą futrzaka. Nie martw się jednak, bo na początku, gdy tylko szczeniak pojawi się w twoim domu, nie będzie to konieczne. Piesek ma jeszcze na sobie zapach matki, która dotychczas dbała, by był czysty. Nie należy za wcześnie moczyć malucha, tym bardziej, że jego system odpornościowy jest jeszcze słaby. Możesz przecierać go punktowo mokrą szmatką, np. jak wpadnie do miski z jedzeniem. Wyjątkiem wczesnej kąpieli u szczeniaka jest sytuacja, gdy pochodzi z zaniedbanego środowiska. W tej sytuacji maluch musi zostać wykąpany i odpchlony, ale musisz podczas całego procesu zachować dużą ostrożność i delikatność. Nie jest łatwo określić, jak często kąpać szczeniaka, bo czasem nie da się tego uniknąć po spacerze w czasie słoty. Jest to też zależne od rodzaju sierści. Krótkowłose maluchy nie zbierają tak brudu, ale wątpliwości pojawiają się, jak często kąpać szczeniaka maltańczyka, który ma biały włos podatny na zabrudzenia. W tym drugim przypadku podrośniętego szczeniaka można umyć i wyczesać raz na dwa tygodnie.

Pierwsza kąpiel u szczeniaka

W normalnych warunkach pierwsza kąpiel u szczeniaka może odbyć się około 5-6 miesiąca życia. Najważniejsze jest, byś ten zabieg wykonał delikatnie, by później kojarzyła się twojemu pupilowi pozytywnie. Dlatego przygotuj sobie wcześniej delikatny szampon, ręcznik oraz matę antypoślizgową do wanny lub brodzika. Woda, której użyjesz, powinna mieć temperaturę około 37 stopni. Cały czas mów do swojego psa uspokajającym tonem. Nie zaszkodzą też smakołyki w nagrodę. Powoli namaczaj tułów psa, osłaniając uszy, by nie nalała się do nich woda. Strefę głowy pozostaw suchą. Następnie delikatnie spień na sierści szampon, a następnie spłucz go obficie wodą. Pozwól psu otrząsnąć się z wilgoci, zawiń malucha w ręcznik i zanieś do legowiska dla psa. Okryj go dodatkowo w kocyk, by nie zmarzł.

Jak często kąpać psa dorosłego?

Regularność kąpieli u dorosłych psów zależy od rasy oraz aktywności zwierzęcia. Futrzak, który czas spędza głównie w domu, rzadziej będzie wymagał takich zabiegów. Pies kanapowy do wanny może się udać nawet raz na kilka miesięcy, pod warunkiem, że ma krótką sierść. W gorące dni może to przynieść zwierzęciu ulgę i jego zapach będzie przyjemniejszy dla otoczenia. W przypadku psów sportowych kąpiele będą potrzebne o wiele częściej. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że detergenty zmywają naturalną barierę ochronną z sierści i skóry, więc nie jest wskazane moczenie i namydlanie za każdym razem, gdy psiak trochę się wybłoci. Czasem wystarczy wytrzeć sierść mokrą szmatką, a następnie wyczesać. Ostatecznie można też psa zmyć samą wodą. Płukanie jest wskazane dla psów, które uwielbiają wskakiwać do wszystkich napotkanych zbiorników wodnych. Psi seniorzy mogą gorzej znosić kąpiele i są bardziej podatni na przeziębienie, więc dla psów w podeszłym wieku ogranicza się moczenie. Innym powodem jest to, że starsze psy mają często problemy z poruszaniem i łatwiej mogą się poślizgnąć. Konieczna jest tu mata antypoślizgowa i pomoc z wejściem i wyjściem z wanny, a jeśli są duże zwyrodnienia stawów, zaleca się na stałe legowiska ortopedyczne dla psa.

Jak często można kąpać psa i co może zaszkodzić?

Kąpiel psa pod prysznicem

Za częste kąpiele mogą naruszyć naturalne pH skóry, a już na pewno stosowanie detergentów nieprzeznaczonych dla zwierząt. Przyjmij więc stały rytm kąpieli oraz zakup szampon z atestem weterynaryjnym. Ryzykiem jest też przeziębienie, dlatego klasyczne legowiska dla psa położone w ciepłym i z dala od przeciągów miejscu są nieodzowne, by zabiegi pielęgnacyjne nie przyniosły szkody zdrowiu.

Jak często można myć psa mieszkającego w kojcu?

Psy mieszkające na dworze nie powinny być kąpane poza okresem, gdy jest gorąco. Futrzak, który mieszka w kojcu, gdy będzie miał czyste posłanie, bez kąpieli obejdzie się nawet pół roku. Inaczej jest, gdy zastanawiasz się jak często kąpać psa domowego. Tutaj standardowo przyjmuje się odstępy około 6 tygodni, nie tylko ze względu na higienę psa, ale również komfort domowników.

Jak często kąpie się psa z długą sierścią?

Psa z długą sierścią kąpię się z taką samą częstotliwością, jak psa z krótką, ale używa się innych kosmetyków, a czasem również odżywek. Bujna sierść wymaga też wyczesywania na sucho o wiele częściej niż w przypadku psów krótkowłosych bez podszerstka.

Jak często kąpać psa z włosem?

Psy, które mają szatę z włosów, a nie z sierści musisz traktować specjalnie. Jeśli zastanawiasz się, jak często kąpać maltańczyka lub jak często kąpać shih tzu, to odpowiedź jest prosta. Większość małych ras z włosami kąpie się raz na 1-2 tygodnie. Ponadto ich okrywę włosową powinieneś regularnie przycinać i codziennie czesać, a żeby nie powstawały kołtuny, można też dobrać właściwe posłanie. Producent legowisk dla psów doradzi odpowiednie rozwiązanie dla małych ras z włosem.

Kąpanie psa – jak często zazwyczaj u kundelków?

W przypadku mieszańców z krótką sierścią kąpiel raz na dwa miesiące zupełnie wystarczy. Czasami będziesz musiał jednak awaryjnie wyszorować swojego futrzaka, jeśli wytarza się na spacerze np. w padlinie lub wyjątkowo ubrudzi się błotem podczas harców. Zależy też, jak pies znosi kąpiele, bo jeśli je lubi, możesz go kąpać częściej, ale zawsze po ostatnim spacerze w ciągu dnia.

Jak często powinno się kąpać psa z kręconą sierścią?

Psy z kręconą sierścią potrzebują przede wszystkim regularnego wyczesywania i nie muszą być częściej kąpane niż psy z prostą i krótką sierścią. Zwłaszcza gdy mają też obfity podszerstek, zbyt częste moczenie nie jest wskazane, bo bardzo długo trwa suszenia takiego psa. Można też sierść przecierać szatę zwilżoną szmatką, co często wystarczy, by zmyć powierzchowny brud.

Jak często należy kąpać psa, który się boi wody?

Psy często unikają kąpieli. Mogą ich po prostu nie lubić lub mieć złe wspomnienia i reagować strachem na dźwięk wody z prysznica. Niestety, mimo lęku, musisz takiego psa też czasem wykąpać. Dla znerwicowanych psów, które mają za sobą traumę np. ze schroniska czy o delikatnej strukturze psychicznej bardzo pomocne są legowiska antystresowe dla psa. Dzięki wyciszeniu zwierzęta łatwiej poddają się potem zabiegom oraz wszelkim niezbędnym czynnościom, bo ich układ nerwowy jest naturalnie tonowany. Pamiętaj, by nigdy nie stosować przemocy przy kąpieli, bo tylko łagodnością można zmienić przyzwyczajenia związane z lękiem.

Jak często kąpiemy psa, który to lubi?

Pies podczas kąpieli

Odwrotnością lęku przed kąpielą jest nadmierna chęć moczenia się. Spotyka się ją u psów, które pierwotnie były przeznaczone do aportowania ustrzelonego ptactwa z wody. W przypadku tych ras może się zdarzyć, że pies sam będzie pojawiał się w łazience, jak tylko usłyszy dźwięk odkręconego kranu. Jeśli więc zastanawiasz się, jak często kąpać labradora czy setera irlandzkiego, to możesz przyjąć częstotliwość raz na miesiąc. Ponadto wypoczynek nad wodą będzie dla takich psów prawdziwą atrakcją.

Na koniec

Ze względu na to, że wśród ras psów jest duże zróżnicowanie, trudno ostatecznie powiedzieć, jak często kąpać psa. Najlepiej jak dopasujesz częstotliwość zabiegów do rodzaju sierści oraz preferencji pupila, bo są psy, które źle znoszą kąpiele, a inne wprost je uwielbiają. Przede wszystkim dbaj o regularnie wyczesywanie sierści i w razie konieczności podcinanie i trymowanie, wtedy kąpiele u psa będą mogły się odbywać rzadziej.

Wróć do artykułów