Parwowiroza u psa - co to takiego i jakie są jej objawy u szczeniaka lub dorosłego psa?

img-responsive

Parwowiroza u psa to choroba zakaźna, która częściej dotyka szczeniaki do 6 miesiąca życia, aniżeli starsze osobniki. Dlatego tak ważne jest dbanie o terminowe szczepienia na wszystkie choroby i problemy ze zdrowiem, które mogą wystąpić za życia psa. Poznaj, czym jest parwowiroza, jak jej unikać i jak leczyć, jeśli już dojdzie do zakażenia. Sprawdź także nasze wysokojakościowe legowiska dla psa, które poprawią jego komfort podczas rekonwalescencji po przebytej chorobie.

Spis treści:

Co to jest parwowiroza i jakie są jej przyczyny występowania u psa?

Wirus, który wywołuje parwowirozę to Parvoviridae CPV-2. Do zakażenia parwowirozą może dojść po kontakcie z kałem, śliną, moczem bądź wymiocinami chorych już zwierząt. Wirus może utrzymywać się na przedmiotach nawet pół roku, będąc poza żywym organizmem. Dlatego tak ważne jest pozbywanie się akcesoriów po psie, który przeszedł parwowirozę. Wszystkie miski, obroże i smycze, legowiska, a także przedmioty, które miały styczność z psem, powinny być zutylizowane.

Najczęstsze objawy parwowirozy u szczeniąt

Do najbardziej popularnych objawów parwowirozy u psa należą dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Właściciela powinny z pewnością zaniepokoić biegunki z obecnością krwi, wymioty, problemy z apetytem, a tym samym spadek masy ciała, słyszalne odgłosy dochodzące z brzucha, które świadczą o problemach w pracy jelit oraz ogólna zmiana zachowania psa. Objawy parwowirozy u szczeniaka narastają z każdą godziną, dlatego tak ważna jest szybka reakcja opiekuna.

Jak wygląda leczenie parwowirozy u szczeniaka?

Kąpiel psa pod prysznicem

Leczenie zakaźnej choroby, jaką jest parwowiroza u młodych psów, powinna być przeprowadzana pod okiem weterynarza. Szczeniak, który trafia do lecznicy, na początku poddawany jest ogólnemu podtrzymaniu zdrowia i funkcji życiowych. Dostaje kroplówkę, niezbędne leki przeciwwstrząsowe, i ogólnie działające antybiotyki. Lekarz weterynarii może zadecydować o podaniu surowicy na parwowirozę, która zawiera przeciwciała anty-CPV. Najbardziej istotną kwestią podczas leczenia psa na parwowirozę jest czas reakcji. Im szybciej szczeniak trafi pod opiekę specjalisty, tym szanse na wyzdrowienie są większe. Jeśli właściciel nie zadba o to, niestety pies może odejść w ciągu 72 godzin. W tak ciężkim czasie dla psa warto zapewnić mu kąt, w którym będzie mógł, chociaż odrobinę się odprężyć. Z tego też względu polecamy legowiska antystresowe dla psa.

Czy da się zapobiec parwowirozie u psów?

Na szczęście można zapobiegać tej chorobie zakaźnej. Parwowiroza u psa jest na tyle groźna w przeciągu jego pierwszych 6 miesięcy życia, że nie należy rezygnować ze szczepień. Są one najbardziej skuteczne i proponowane jako główne działanie chroniące psy przed parwowirozą

W zależności od tego, jaki jest tryb życia psiaka, szczepienia należy wykonywać z odpowiednim odstępem czasu. Pierwsze dawki powinno się podać już w 6-8 tygodniu życia szczeniaka.

Pies po parwowirozie - jak wygląda jego życie?

Powrót psa po intensywnym leczeniu parwowirozy do życia to długi proces. Należy przede wszystkim izolować go przynajmniej przez miesiąc od innych zwierząt w domu, jeśli takie są. Zapewnić mu spokojne, ciche i ciepłe miejsce gdzie postawimy legowisko dla psa, zbilansowaną karmę z dodatkami dla rekonwalescentów oraz dbać o kolejne szczepienia i profilaktykę w gabinecie weterynaryjnym.

Jako producent legowiska dla psów, zalecamy wymianę ich, gdy pojawią się niepokojące objawy ze strony układu pokarmowego. Polecamy między innymi legowiska ortopedyczne dla psa, który ma problemy ze stawami lub przebył operację po złamaniu kości, lub innym poważnym urazie. Niezależnie od tego, w jakim wieku jest Twój pupil, polecamy legowisko dla szczeniaka oraz legowisko dla dużego psa.

Wróć do artykułów