Pudel duży (Królewski) – inteligentny i radosny artysta

img-responsive

Pudel duży, zwany królewskim to nie tylko idealny pies rodzinny, ale też zwierzę, które uwielbia pokazywać sztuczki i być w centrum uwagi. Niegdyś była to ulubiona rasa na dworze Ludwika XVI. Psy te też często występowały w cyrku. Do dziś pudle zachowały nie tylko dworską dystynkcję, ale również estradowy rys. Nie jest to rasa zbyt popularna w Polsce, ale dla prawdziwych miłośników pudla królewskiego ujmujący jest jego łagodny charakter oraz niezwykle mocna więź, jaką tworzy z człowiekiem.

Spis treści:

Waga Pies: 20 - 32 kg
Suka: 20 - 23 kg
Wysokość w kłębie Pies: 45 - 60 cm
Suka: 42 - 50 cm
Kraj pochodzenia Francja
Długość życia 12 - 15 lat
Charakter łagodny, wesoły, energiczny, inteligentny

Pochodzenie i historia pudla dużego

Rasa pudla królewskiego znana jest od XV w., ale ich pierwotne pochodzenie opiera się na hipotezach i nie jest jednoczenie określone. Kynolodzy przypuszczają, że przodkowie pudli pochodzą z Islandii, skąd sprowadzono psy zaganiające do Europy i łączono z psami myśliwskimi. Powstała krzyżówka, która miała kosmaty i gęsty włos, a jej przeznaczenie było związane z aportowaniem ustrzelonego ptactwa z wody. Dzięki szybko rosnącej sierści można było przystrzyc ją w pożądany kształt i dotąd klasyczne obcięcie pudli nawiązuje do zadań związanych z wodą. Pudle duże za swoją ojczyznę mają ostatecznie Francję, przy czym szczególną popularność zdobyły na dworze Ludwika XVI. Psy te towarzyszyły arystokracji nie tylko na polowaniach, ale również jako psy salonowe. Ponadto ze względu na umiejętność opanowania skomplikowanych sztuczek oraz na chęć bycia w centrum uwagi, zwierzęta te były często wykorzystywane w cyrku. Popularność pudli królewskich rozprzestrzeniła się z Francji również na Niderlandy i Hiszpanię, co można wnioskować z uwiecznionych postaci psów na obrazach z tych krajów z XV w. Z kolei w XVI w. pudle duże były w Niemczech powszechnie używane do polowań na ptactwo wodne. Pierwszy wzorzec rasy został ustanowiony jednak dopiero w 1880 roku. Dziś pudel królewski jest przede wszystkim psem rodzinnym, ale często hoduje się go też w celach wystawowych. W Polsce pudle duże nie są szczególnie popularne, aczkolwiek mają swoich wielbicieli.

Nazwa rasy

Określenie pudel pochodzi od starogermańskiego słowa „pfunder”, znaczącego kałużę lub pływanie. Prawdopodobnie nawiązuje to do zamiłowania do wody tych psów. Przydomek „królewski” zyskał dzięki słabości arystokracji do rasy, ale oficjalnie określa się ją jako pudel duży.

Ciekawostki

Pudel królewski był towarzyszem Zygmunta Starego w okresie jego dzieciństwa. Bielik, bo tak nazywał się królewski pupil, został uwieczniony na obrazie Jana Matejki „Podniesienie Dzwonu Zygmunta”. Co ciekawe Matejko również był posiadaczem pudla dużego.

Wygląd psów rasy pudel duży

Pudel ma głowę prosto konturowaną z idealnie prostym grzbietem nosa, a kufa jest mocno zarysowana. Oczy u pudla są lekko skośne o migdałowatym kształcie. Pies ma smukłą sylwetkę, długie łapy oraz wysoko osadzony długi ogon.

Rodzaj sierści

Sierść jest charakterystycznym wyróżnikiem pudli królewskich, ze względu na to, że jest pofalowana, wełniasta i kłębiasta lub sznurkowata. Pudle duże posiadają podszerstek, który wyrasta ponad sierść właściwą i zakręca się w kędziory lub spirale. Pudle nie linieją, za to ich włos ciągle rośnie i wymaga strzyżenia, nawet jeśli pies nie uczestniczy w wystawach.

Umaszczenie

Kolory sierści u pudli dużych są jednolite. Będzie to czysta czerń, biel oraz beż. Spotyka się również pudle płowe i srebrne. Natomiast w USA dopuszczalna jest maść pudla łaciata i podpalana oraz izabelowata, czyli jasno-kasztanowa.

Zdrowie u pudla dużego

Pudle królewskie są najbardziej odporną odmianą pudli i grozi im stosunkowo mało przypadłości. Jednak, jak w przypadku każdego dużego psa, u pudla królewskiego istnieje ryzyko skrętu żołądka. Może mieć to tragiczne skutki, jeśli nie udzieli się zwierzęciu szybko pomocy medycznej. By zapobiec takiej sytuacji, można dzielić pokarm na mniejsze porcje, zabraniać psu aktywności bezpośrednio po jedzeniu oraz warto też ustawić miseczkę na podwyższeniu, by pies się nie schylał przy jedzeniu. U pudli dużych często występuje dysplazja stawów, więc w przypadku przedstawicieli tej rasy profilaktycznie zaleca się legowiska ortopedyczne dla psów. Nie należy też zaniedbać suplementacji karmy w odpowiednie minerały od pierwszych miesięcy życia psa.

Charakter pudla dużego

Przyjacielskość i cierpliwość pudla królewskiego to cechy, które czynią go doskonałym psem rodzinnym, również tam, gdzie są małe dzieci. Potrzebuje jednak opiekuna, który będzie też wymagał posłuszeństwa od pupila. Ze względu na myśliwskie pochodzenie pudel duży to pies uparty i inteligentny, więc może skorzystać z okazji i manifestować swoją niezależność. Jest bardzo towarzyski i ma żywiołowy temperament, więc zabawa to najlepsza czynność dla pudla dużego. Jednocześnie jest wrażliwy i lojalny, bardzo przywiązany do człowieka. Nie jest to pies, którego można separować, dlatego legowisko dla pudla dużego powinno stać jak najbliżej sypialni opiekuna. W porównaniu z innymi odmianami pudli, ta jest dość spokojna i dystyngowana, ale pudle duże też uwielbiają wykonywać sztuczki. Swoich bliskich traktują jak publiczność, starają się być centrum uwagi i dążą do okazywania im atencji.

Odżywianie rasy pudel duży

Pudel królewski potrzebuje wysokojakościowej karmy bogatej w białko oraz substancje odżywcze. Dlatego dobrym wyborem są gotowe mieszanki przeznaczone dla tej rasy, przy czym może być to zarówno karma sucha, jak i mokra. W przypadku diety przygotowanej w domu musi w niej przeważać dobre gatunkowo mięso oraz niezbędne jest podawanie witamin i minerałów, by chronić wrażliwe stawy u tej rasy. Posiłki dzieli się na co najmniej dwie porcje, by zapobiegać skrętowi żołądka. Ze względu na dużą aktywność pudli dużych, ilość kalorii spożywanych dziennie powinna być wysoka.

Pielęgnacja pudla dużego

Najbardziej wymagającym elementem pielęgnacji u pudla dużego jest jego sierść. Rośnie ona bez ustanku, więc wizyta u groomera jest niezbędna przynajmniej raz na dwa miesiące. Pudle żyjące w rodzinie przycina się zazwyczaj na owieczkę, natomiast psy wystawowe mają fryzurę na tzw. lwa. Prócz tego konieczne jest golenie pyska, który szybko zarasta. Ten zabieg wykonuje się raz na dwa tygodnie. Codziennie należy swojego pupila czesać, by nie dopuścić do powstania kołtunów. Kąpiele, choć lubiane przez tę rasę, najlepiej zostawić na ciepłe dni, bo gęsta sierść schnie dość długo. Regularne wizyty u fryzjera wpłyną korzystnie na higienę i wygląd włosa, więc nie będzie już konieczne wykonywanie dodatkowych zabiegów w domu.

Opieka i wychowanie pudla dużego

Mimo łagodnego charakteru, jak każdy pies z myśliwskim pochodzeniem pudel duży może okazywać niezależność. Dlatego potrzebuje konsekwentnego traktowania oraz wczesnej socjalizacji. W przypadku psów wystawowych niezbędne jest też szkolenie, ale jest to pies chętnie współpracujący i lubiący występować. Warunkiem jest dobra więź opiekuna ze zwierzęciem, bo wtedy trening przychodzi gładko i przyjemnie. Nie należy zapominać o pochwałach i czułości, której pudel łaknie, tak samo, jak uwagi.

Potrzeba ruchu

Pudel duży uwielbia być w ruchu, ale jego aktywność powinna być przeplatana sztuczkami i wygłupami, bo jest to zwierzę, które nie lubi się nudzić. Świetnie sprawdzą się sporty dla psów, np. agility, czyli tor z przeszkodami. Nie należy zapominać, że pudel jest w stanie się zatracić w zabawie, dlatego po intensywnym spacerze, należy pupila odesłać na legowisko dla psa, by właściwe regenerował stawy.

Dla kogo polecany jest pudel duży?

Ten sympatyczny i energiczny pies może być opcją nawet dla niedoświadczonego hodowcy, ponieważ jest dość łatwy w ułożeniu. Ważna jest natomiast wystarczająca przestrzeń, bo pies jest sporych rozmiarów, więc najlepiej by nie był trzymany w małym mieszkaniu. Niezbędne jest jednak poświęcenie czasu na aktywność, wiec nie jest to pies dla osób niemających czasu na długie spacery. Prócz tego nie sprawdzi się pozostawianie psa długo samego, bo są one bardzo przywiązane do człowieka. Pudle królewskie bardzo dobrze chowają się z dziećmi i akceptują inne zwierzęta domowe i chętnie wspólnie dokazują. Ze względu na inteligencję i łagodność są też wykorzystywane w dogoterapii.

Cena szczeniaka pudla dużego

W Polsce jest niewiele hodowli pudla królewskiego, zazwyczaj są w kolorze czarnym, a za szczeniaka tej rasy trzeba zapłacić około 5000 zł. Dla osób, które chcą mieć pupila w kolorze srebrnym lub płowym, pozostaje cierpliwość w oczekiwaniu, że pojawi się taki miot w polskiej hodowli. Innym wyjściem jest sprawdzenia szczeniaka pudla dużego z zagranicy w pożądanym kolorze, ale trzeba się liczyć ze znacznie wyższymi kosztami zarówno zwierzęcia, jak i niezbędnej dokumentacji.

Na koniec

Pudel duży to pies dla prawdziwych koneserów tej rasy, ze względu na rzadkość oraz specyficzne cechy charakteru u tych zwierząt. Są to niezwykle czułe i łagodne psy, ale potrzebują dużo uwagi oraz poczucia, że są członkami rodziny. Są idealnym wyborem w przypadku psów wystawowych, bo uwielbiają wdzięczyć się przed publicznością i chętnie pokażą swój urok oraz sprytne sztuczki, jakich pudle z łatwością się uczą. Dość wymagająca jest pielęgnacja tej rasy, ze względu na konieczność częstych wizyt u psiego fryzjera. Poza tym jest to rasa łatwa do prowadzenia oraz mająca świetny kontakt z dziećmi.

Wróć do artykułów