Wyprawka dla szczeniaka - Lista | Poradnik

img-responsive

Najlepszym sposobem, by przygotować się na psa w domu, to skompletowana wyprawka dla szczeniaka – lista niezbędnych akcesoriów pozwoli ci spokojnie oczekiwać na nowego lokatora. Zanim jednak kupisz wszystko, to co konieczne, dowiedz się, czy hodowla, z której bierzesz psa, nie oferuje wyprawki dla szczeniaka. Jeśli nie masz opcji na taki gratisowy zestaw, wybieraj od razu produkty dobrej jakości. Ich listę znajdziesz poniżej.

Spis treści:

Wyprawka dla szczeniaka – przybornik na pierwsze miesiące

W twoim domu ma się pojawić mały piesek, a ty zastanawiasz się, czy wszystko masz przygotowane? Bardzo dobrze, jeśli przed przybyciem planujesz zaopatrzenie. Znacznie lepiej mieć wszystko, co niezbędne od razu pod ręką, a nie biegać po sklepach, jak już szczeniak będzie na miejscu. Wtedy zajmą cię inne sprawy. Od właściwego przygotowania zależy potem, czy na spokojnie podejdziesz do pierwszych dni pielęgnacji, czy będziesz chaotycznie próbował ogarnąć sytuację. Zwłaszcza jeśli to jest twój pierwszy pies w życiu, przygotuj się nie tylko pod względem akcesoriów, ale poczytaj o potrzebach szczeniąt, by oszczędzić stresu maluchowi w nowym miejscu. Z literatury dowiesz się, co trzeba kupić szczeniakowi, z uwzględnieniem różnic związanych z rasą, a także miejsca, z którego przybywa maluch. Ważne jest też to, byś wcześniej wyznaczył w domu przestrzeń, w której pies będzie spał i jadł, bo tam ustawisz odpowiednie wyposażenie.

Wyprawka dla szczeniaka – lista koniecznych przyborów

Wybierając się do sklepu zoologicznego lub zamawiając produkty on-line, sporządź wpierw listę tych akcesoriów, które są niezbędne. Nie jest ich wiele, ale jakość powinna być od razu wysoka, by nie wymieniać produktów za jakiś czas. Dlatego trudno wskazać, ile kosztuje wyprawka dla psa, bo to zależy, jaki zestaw wybierzesz.

Miseczki na jedzenie i wodę

Wyprawka dla szczeniaka

Po wyznaczeniu miejsca, w którym pies będzie się posilał, powinny znaleźć się tam co najmniej dwie miseczki. Jedna na wodę, a druga na karmę. Najlepiej, gdy będą one ciężkie, wykonane z ceramiki, bo dzięki temu piesek nie przewróci miski i łatwiej zachowasz higienę pojemników. Można też zakupić miski dla psa dwukomorowe, na karmę mokrą i suchą.

Legowisko dla psa

Legowisko dla szczeniaczka

Bardzo ważne jest właściwe posłanie dla twojego pupila, dlatego legowisko dla szczeniaka musi być wybrane zgodnie z rasą i aktualną wielkością psa. Maluch powinien mieć możliwość schowania się, więc kupowanie od razu dużego legowiska nie ma większego sensu. Pamiętaj, że pieskowi zdarzy się zabrudzić swoje posłanie, będzie też próbował ząbkami je nadgryźć, więc wybieraj materiały łatwe do wyprania i trwałe, by nie zostały porwane przy pierwszym kontakcie.

Smycz, obroża i szelki

Obroże dla szczeniaków

Po okresie kwarantanny zaczniesz systematyczne wychodzić na spacery z pieskiem. Choć początkowo szczenię biega sobie luzem, warto dość szybko przyzwyczaić go do smyczy. Musi być ona dość długa, a obroża miękka, by nie urażać delikatnej szyi malucha. Dobrym rozwiązaniem są szelki, które nie powodują uczucia duszenia się.

Pokarm dla szczeniaka

Właściwy dobór karmy dla pieska jest niezmiernie ważny. Nie tylko unikniesz dzięki temu sensacji żołądkowych. Maluch będzie się rozwijał prawidłowo, dzięki zbilansowanej diecie, dostosowanej do swoich potrzeb kalorycznych. Dobrze, gdy w misce znajdzie się karma mokra dla szczeniaków oraz drobna sucha karma junior.

Zabawki dla szczeniaków

Zabawki dla szczeniaków

Gryzaki, piłki oraz inne akcesoria do zabawy dla pieska mają nie tylko funkcję rozrywki, ale też pozwalają ulżyć pieskowi w uczuciu swędzenia rosnących ząbków. W innym razie, jeśli nie dostanie własnych zabawek, twoje buty oraz odzież mogą być zagrożone. Pamiętaj, piesek może mieć tylko takie zabawki, które nie zawierają elementów do połknięcia, również gdy chodzi o wsad tych szmacianych.

Wyprawki dla szczeniąt – zestaw dodatkowy

Oprócz podstawowych akcesoriów, wyprawka dla pieska może być skompletowana w perspektywie długoterminowej. Wtedy do smyczy i obroży dokup kaganiec, tak by piesek mógł bez problemu podróżować z tobą komunikacją miejską.

Kolejną sprawą jest profilaktyka zdrowotna opierająca się na suplementacji diety u psów narażonych na dysplazję bioder i łokci. Dotyczy to wszystkich ras olbrzymich oraz niektórych mniejszych. W tym przypadku proponuje się też legowiska ortopedyczne dla psa, by chronić stawy zwierzęcia. Również rasy szybko rosnące, które wciągu kilku miesięcy zwiększają swój rozmiar wielokrotnie, muszą mieć odpowiednie posłanie, by się mogły swobodnie obracać. W razie wątpliwości, jaki produkt wybrać dla danej rasy, biorąc pod uwagę tempo rośnięcia, producent legowisk dla psów udzieli wskazówek przed zakupem. Sprawdzają się też na początku klatki kennelowe u ras, które wymagają wyciszenia i dodatkowego ułożenia, bo niszczą rzeczy.

W zależności od rodzaju sierści z czasem kup też odpowiednie szampony i odżywki dla rodzaju włosa, oraz szczotki i grzebienie. Początkowo szczeniak nie powinien być kąpany bez wyraźnej przyczyny, a jego miękka sierść nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Dopiero gdy wymieni się na właściwą, możesz rozpocząć regularne wyczesywanie.

Wyprawka szczeniaka z hodowli

Zanim udasz się na zakupy, dowiedz się, czy przy zakupie pieska nie otrzymasz jakichś produktów gratis. Zdarza się darmowa wyprawka dla szczeniaka z renomowanych hodowli, więc nie ma potrzeby byś dublował akcesoria. Zawsze jednak warto włożyć do legowiska kocyk dla psa lub zabawkę z zapachem miejsca, z którego przybył, więc możesz poprosić dodatkowo o taką rzecz. Maluch szybciej się zaadoptuje u ciebie w domu, gdy poczuje znajomy zapach. Opcja wyprawki dla szczeniąt za darmo to kusząca perspektywa, a z czasem możesz wymienić produkty na takie, które bardziej ci się spodobają.

Wyprawki dla psa – lista dla adopciaków

Wyprawka dla psa - lista adapciaków

Inaczej przedstawia się sprawa z psem ze schroniska. Tutaj musisz kupić wszystko od początku i stopniowo przyzwyczajać psa do nowych reguł. Psiak dotychczas przebywał głównie w klatce i jadł średniej jakości jedzenia, dlatego wyprawka dla psa zmieni radykalnie jego doświadczenia. By nie było to zbyt inwazyjne, biorąc pod uwagę traumę, którą może mieć taki psiak, polecane są legowiska antystresowe dla psa, by szybciej wyciszyć system nerwowy zwierzęcia i ułatwić mu akceptację nowego miejsca.

Na koniec

Od właściwego przygotowania się na przybycie szczeniaka zależy, czy te pierwsze dni będą przebiegać spokojnie. Skompletowana wyprawka dla psa, który ma przybyć do twojego domu, to dla ciebie spokojna głowa i możliwość cieszenia się sytuacją, bez konieczności biegania potem gorączkowo po sklepach. Przede wszystkim zakup wyprawki obejmie miseczki, legowiska dla psa, smycz i karmę, lecz nie mniej ważne okażą się zabawki. Pamiętaj, byś przeczytał, jakie wymagania ma dana rasa i wybierał adekwatne dla niej produkty.

Wróć do artykułów