Jak rozpoznać objawy choroby wątroby i trzustki u psa?

img-responsive

Zastanawiasz się, jakie są objawy chorej wątroby i trzustki u psa? A może niektóre zachowania Twojego podopiecznego są niepokojące i chcesz wykluczyć poważne problemy? Choroby wątroby i trzustki są groźne dla psów i mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, jeśli nie zostaną prawidłowo zdiagnozowane i leczone. 

Spis treści:

Czym jest choroba wątroby i trzustki u psów?

Wątroba to niezbędny organ, który między innymi oczyszcza krew z toksyn, przechowuje składniki odżywcze i produkuje żółć, która jest niezbędna do trawienia i wchłaniania tłuszczów. Trzustka natomiast produkuje enzymy trawienne i hormony, takie jak insulinę, które regulują poziom cukru we krwi. Choroba wątroby u psa może prowadzić do niewydolności wątroby, a choroba trzustki – do zapalenia trzustki. Oba schorzenia mogą poważnie zagrozić zdrowiu psa. Jak więc rozpoznać objawy chorej wątroby i trzustki u psa?

Przyczyny chorób wątroby i trzustki u psa

Najczęstszymi przyczynami chorób wątroby i trzustki są: infekcje bakteryjne, wirusowe lub grzybicze, zatrucia lekami, niewłaściwa dieta, urazy, nowotwory lub predyspozycje genetyczne. Trzustka może również ulec uszkodzeniu na skutek nadmiernej konsumpcji tłustych pokarmów, co prowadzi do zapalenia trzustki.

Właściwym krokiem w kierunku ochrony zdrowia naszych pupili jest zatem wyrobienie w sobie nawyku obserwowania ich zachowań oraz regularne wizyty kontrolne u weterynarza.

Objawy choroby wątroby i trzustki u psów

Objawy chorej trzustki u psa mogą być trudne do zidentyfikowania na początku. Wczesne sygnały, na które należy zwrócić uwagę, to brak apetytu, zaburzenia rytmu snu, częste wymioty, biegunka, odwodnienie, słabość i bolesność w okolicy brzucha.

Jeśli chodzi o objawy chorej wątroby u psa, mogą to być: utrata apetytu, spadek masy ciała, zmęczenie, wymioty, biegunka, a nawet żółtaczka (żółte zabarwienie białek oczu, dziąseł czy skóry).

Również niewydolność wątroby u psa może skutkować objawami takimi jak apatia, brak koordynacji, skłonności do krwawień czy zwiększona podatność na infekcje. Każde z tych symptomów powinno skłonić właściciela do niezwłocznej wizyty u weterynarza.

Kiedy zabierać psa do weterynarza?

Pies, który jest letargiczny, ma problemy z jedzeniem, często wymiotuje lub ma wymienione wcześniej objawy, powinien być jak najszybciej zabrany do specjalisty weterynarii. Pamiętaj, że choroby wątroby i trzustki mogą postępować bardzo szybko, prowadząc do stanu zagrożenia życia.

 

Diagnostyka i leczenie

Diagnostyka chorób wątroby i trzustki u psów zazwyczaj obejmuje badanie krwi, badanie moczu, USG brzucha, a czasem nawet biopsję wątroby czy trzustki. 

Poprawna diagnoza jest niezmiernie ważna, gdyż tylko ona daje szanse na skuteczne leczenie. Stąd tak ważne jest, aby nie lekceważyć żadnych niepokojących objawów i jak najszybciej skonsultować je z weterynarzem.

Życie z chorobą wątroby lub trzustki u psa

Dieta i styl życia psa

Rozpoznanie choroby wątroby lub trzustki u psa oznacza, że właściciel będzie musiał dostosować dietę i styl życia swojego psa. To może obejmować podawanie określonych leków, zmiany w dietę (niska zawartość tłuszczu, wysoka zawartość białka), a czasami również suplementację witamin i minerałów.

Zalecane są również regularne, łagodne ćwiczenia dla utrzymania ogólnej kondycji. Ale przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie warunki, miejsce do odpoczynku i zabaw. Odpowiednie legowiska dla psa są w stanie znacząco poprawić komfort życia naszego pupila. Można pokusić się o zakup personalizowanych legowisk dla psa. Jako producent legowisk dla psów znajdziesz u nas różne ich rodzaje, w tym legowisko dla psa wodoodporne oraz legowisko dla szczeniaka

Podsumowanie

Objawy chorej wątroby i trzustki u psa nie zawsze są łatwe do zidentyfikowania, zwłaszcza na początku. Dlatego tak ważne jest ciągłe monitorowanie stanu zdrowia naszego psa, zwracanie uwagi na jakiekolwiek zmiany w jego zachowaniu, apetycie czy rytmie snu.

Jeśli zauważysz u swojego psa jakiekolwiek niepokojące objawy, nie zwlekaj, tylko niezwłocznie udaj się do weterynarza. Pamiętaj, że wczesne rozpoznanie choroby wątroby i trzustki może znacznie zwiększyć szanse na skuteczne leczenie i pełne wyzdrowienie Twojego pupila.

Wróć do artykułów