Jak przygotować się do adopcji psa?

img-responsive

Decyzja o wyborze psa ze schroniska często wiąże się z wieloma wątpliwościami. Psy ze schroniska do adopcji zwykle mają za sobą trudne doświadczenia i mroczną historię, o której powinieneś pamiętać, decydując się na przygarnięcie czworonoga. Jeśli chcesz adoptować psa ze schroniska, musisz liczyć się z tym, że nie będzie on od razu wdzięczny i posłuszny, a na zdobycie jego zaufania będziesz musiał solidnie zapracować. Skoro jednak rozważasz adopcję psa ze schroniska, dowiedz się, na jakiego psa najlepiej się zdecydować, ile trwa adopcja psa i jakich trzeba będzie dopełnić formalności związanych z procedurą adopcyjną.

Spis treści

Jak adoptować psa - na co zwrócić uwagę?

Zanim zdecydujesz się na adopcję psa ze schroniska, weź pod uwagę kilka czynników, między innymi:

  • czy dysponujesz warunkami odpowiednimi dla zwierzęcia, jak wielkość mieszkania czy spokojny kąt na legowisko dla psa;
  • czy Twój styl życia pozwala na opiekę nad zwierzęciem i czy możesz poświęcić psu odpowiednią ilość czasu;
  • czy inni domownicy również chcą powitać nowego członka rodziny i dzielić z nim mieszkanie;
  • czy jesteś w stanie zapewnić psu opiekę, gdy wyjedziesz na wakacje lub zachorujesz;
  • czy Twoja sytuacja materialna pozwala na prawidłową opiekę nad zwierzęciem - czy możesz sobie pozwolić na zakup odpowiedniej karmy, szczepienia, badania okresowe, a także leczenie w przypadku ewentualnej choroby psa.

Zobacz także: Dlaczego pies drapie legowisko?

 

Przygotowując się do adopcji psa ze schroniska pamiętaj również, że zwierzęta, które zostały skrzywdzone przez człowieka i żyły w trudnych warunkach, wykazują skłonności do zachowań agresywnych oraz destrukcyjnych. Zanim zatem podejmiesz decyzję o adopcji psa, musisz liczyć się z tym, że Twój pies może być agresywny, szczekać i gryźć lub mieć zachowania lękowe. Może też być nieposłuszny, nie akceptować innych zwierząt, dzieci czy niszczyć meble. Pamiętaj, że adoptowany pies wymaga ciągłej uwagi i ogromu pracy, by stopniowo zaufać człowiekowi.

Adopcja psa ze schroniska czy fundacji?

Podejmując decyzję o adopcji psa, zapewne rozważasz, czy lepiej adoptować psa ze schroniska czy z fundacji? Warto wiedzieć, że psy pod opieką fundacji mają zwykle większą szansę na socjalizację z człowiekiem, długie spacery i często mieszkanie w domowych warunkach. Są to niewątpliwie czynniki, które doskonale przygotowują je do przyszłej adopcji. Schroniska dla psów są często przepełnione, co nie sprzyja nawiązywaniu relacji, natomiast w fundacjach dużo lepiej znany jest charakter poszczególnych psów. W związku z tym jesteś w stanie lepiej dobrać sobie towarzysza odpowiadającego Twoim oczekiwaniom i trybowi życia, jaki prowadzisz.

 

Zobacz także: Jak nauczyć psa czystości?

Jak wygląda adopcja psa ze schroniska - procedura adopcyjna psa

Zanim nowy członek rodziny zamieszka pod Twoim dachem, musisz poznać warunki adopcji psa ze schroniska. Jest to bowiem procedura konieczna do tego, by jak najlepiej przygotować się na przyjęcie psa w domu oraz zapewnić mu komfort w tej trudnej dla niego sytuacji, jaką jest zmiana miejsca zamieszkania. Jak zatem przygotować się do adopcji psa ze schroniska?

  • Wybierz psa. Zanim wybierzesz się do schroniska, warto przejrzeć ogłoszenia zwierząt do adopcji i przeczytać opisy poszczególnych psów. Dobrym pomysłem jest też kontakt z opiekunem danego zwierzęcia i rozmowa na temat psa, którego chcesz adoptować. Pozwoli Ci to już na tym etapie wstępnie poznać, jaki pies ma charakter, jego mocne i słabe strony oraz dowiedzieć się o zachowaniach, na które powinieneś zwrócić uwagę. W schronisku spotkasz zarówno szczeniaki do adopcji, jak i dorosłe psy oraz psich seniorów. I choć szczenięta cieszą się największą popularnością, warto rozważyć adopcję dorosłego psa. Ma on zazwyczaj ustabilizowany charakter i bardziej przewidywalne zachowanie, a także potrafi już chodzić na smyczy czy zachowywać czystość w domu, co bardzo ułatwi Ci okres po adopcji.
  • Umów się na spacer przedadopcyjny. Jak wygląda wizyta przedadopcyjna psa? Spacer odbywa się zazwyczaj z udziałem opiekuna lub wolontariusza towarzyszącego psu w schronisku. Zwykle schronisko wymaga minimum dwóch spacerów przedadopcyjnych, ale może być ich też więcej - w zależności od charakteru psa i jego potrzeb. Takie spotkania pozwolą Ci nie tylko lepiej poznać czworonoga, ale też zmniejszą stres psa związany ze zmianą miejsca zamieszkania.
  • Wypełnij ankietę przedadopcyjną. Jeśli już wybierzesz odpowiedniego dla siebie psa, dopełniasz pierwszych formalności. Wspólnie z pracownikiem schroniska wypełniasz ankietę przedadopcyjną, w której jest miejsce na określenie warunków, jakie możesz zapewnić psu i miejsca jego zamieszkania. Pracownik schroniska może wpisać tam również swoje uwagi dotyczące Twojej relacji z psem.
  • Podpisz umowę adopcyjną. Zawarcie umowy adopcyjnej jest ostatnim krokiem, jaki podejmujesz przed przygarnięciem psa i ostatecznym warunkiem adopcji psa ze schroniska. Umowa ma charakter cywilno-prawny i od tego momentu ponosisz pełną odpowiedzialność za adoptowane zwierzę.

Zobacz także: Jak oduczyć psa gryzienia przedmiotów?

Jak przygotować się do adopcji psa?

Zanim nowy członek rodziny zagości w Twoim domu, zasięgnij niezbędnych informacji, które pozwolą Ci lepiej przygotować się na przyjęcie pupila i właściwą nad nim opiekę. Na co powinieneś zwrócić uwagę?

  • Poproś o pomoc specjalistę. Psy przebywające w schronisku często w przeszłości zaznały wielu krzywd. Adopcja psa ze schroniska wymaga niejednokrotnie zaangażowania behawiorysty lub licencjonowanego trenera. Osoby te wiedzą, jak radzić sobie ze zwierzakami po przejściach i z pewnością pomogą Ci w pracy z psem, by ten odzyskał zaufanie. Uzbrój się jednak w cierpliwość i absolutnie się nie poddawaj, a efekty na pewno będą widoczne.
  • Zasięgnij informacji o stanie zdrowia psa. Dowiedz się, jakie badania czy zabiegi były już u niego wykonywane. Wszystkie niezbędne informacje powinieneś otrzymać wraz z książeczką zdrowia psa, w tym terminy przebytych szczepień, odrobaczeń czy wcześniejszych chorób. Warto po adopcji również odwiedzić lekarza weterynarii, aby zapoznał się ze stanem zdrowia zwierzęcia i zaplanował kolejne zabiegi czy konieczne badania.

Adopcja psa ze schroniska - wyprawka dla psa

Co jeszcze warto wiedzieć, przygotowując się do adopcji psa ze schroniska?

  • Pies powinien mieć przygotowane własne legowisko, dopasowane do jego wielkości i rasy. Producent legowisk dla psów oferuje szeroki wybór posłań różnej wielkości, spośród których wybierzesz idealne legowisko dla nowego domownika. Spokojny kąt do odpoczynku, stwarzający poczucie bezpieczeństwa, to jedna z najważniejszych rzeczy dla Twojego psa. Legowiska dla psa zazwyczaj umieszcza się w ustronnym, spokojnym miejscu, by pies słyszał docierające do niego domowe dźwięki, jednak nie czuł się nimi osaczony.
  • Zadbaj o miskę z odpowiednim jedzeniem. Najlepiej ustaw miskę blisko legowiska, tak, by pies mógł mieć ją w zasięgu wzroku.
  • Stopniowo przyzwyczajaj psa do spacerów. Przygotuj się, że na początku może to być trudne, pies będzie nieufny, co może utrudniać założenie mu obroży ze smyczą. Przygotuj się również, że zwierzęciu może zdarzyć się załatwić w mieszkaniu. Na wszelki wypadek zaopatrz się w specjalne maty ochronne oraz środki czyszczące.

Niezależnie od tego, czy przygarniasz psa ze schroniska czy z fundacji, szczeniaka czy seniora, zawsze poświęcaj mu dużo uwagi i dawaj poczucie bezpieczeństwa. Pamiętaj, że odmieniasz jego życie, które do tej pory było pełne trudnych sytuacji i traumatycznych przeżyć. Bądź cierpliwy i okazuj mu serce, w razie potrzeby korzystaj z pomocy specjalistów, a zobaczysz, że stopniowo zdobędziesz zaufanie nowego domownika i zyskasz w nim wiernego przyjaciela.

Wróć do artykułów